Szymon Książek prowadzi gospodarstwo warzywnicze w miejscowości Tuczno koło Włocławka. W tym roku, na powierzchni 7,5 ha uprawia w nim cebulę zimującą. I to właśnie ten gatunek był powodem zorganizowania w jego gospodarstwie szkolenia pt. „Książkowa plantacja cebuli zimującej”. Organizatorami wydarzenia były firmy: Rol-Spec/Cora Seeds, Flortom – Hurtowania Ogrodnicza, Ha-Dwa-O, Yara Poland i Agresta.
Z odmian cebuli zimującej do uprawy wybrano na 4 ha cebulę czerwoną Divonastar F1. Na 3 ha roślinie cebula żółta Fokker F1 i Skiner F1. Na hektar wysiano po 3,5 jednostki. Siew wykonano 21 sierpnia 2023 roku. Na zagonie znajduje się 6 podwójnych rzędów. Cebulę siano na głębokość 2,5 cm. Plantacja jest nawadniana. Rośliną poprzedzającą uprawę cebuli „zimówki” była fasola szparagowa.
Jak informuje Sz. Książek, w okresie jesiennym, cebula po siewie wymagała regularnego zwalczania wciornastków. Oczywiście, ważne były zabiegi zwalczające chwasty, zarówno przy użyciu herbicydów doglebowych jak i parzących. Dodatkowo plantacja wymagała ręcznego jak i mechanicznego zwalczania chwastów, którego celem było również napowietrzenie gleby. Zabieg ten okazał się szczególnie ważny po tegorocznej zimie, obfitujące w bardzo duże ilości opadów deszczu.
Cebula po przezimowaniu nie wyglądała najlepiej, z uwagi na duże opady deszczu i okresowe silne mrozy, które przy minimalnej okrywie śniegu negatywnie wpływały na zimujące rośliny (w okresie zimy cebula miała 3-4 liście) oraz strukturę gleby – informował Sz. Książek. Mimo stosunkowo trudnych warunków, cebula dobrze wystartowała i sumarycznie w ocenie plantatora dała właściwy plon.
Bardzo ważne okazało się dobre nawożenie mineralne. W tym celu zastosowano program oparty w większości na nawozach z firmy Yara Poland. Przedsiewnie zastosowano 20 sierpnia tutaj takie produkty jak: sól potasowa (260 kg/ha), NPS (260 kg/ha) oraz saletrę amonową (260 kg/ha).
Nawożenie po zimie wyglądało następująco:
Pogłównie
– sól potasowa 40% (260 kg/ha), początek lutego
– YaraMila Complex (260 kg/ha), 20 maraca
– saletra amonowa (150 kg/ha), 20 kwietnia
– YaraLiva Tropicote (200 kg/ha), 10 maja
– saletra amonowa (150 kg/ha), 15 maja
Pozakorzeniowo właściciel stosował swój własny program nawożenia. Jak informował Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland, dobry program nawożenie pozakorzeniowego może wyglądać następująco:
– KristaLeaf Foto (3 kg/ha) – regeneracja po uszkodzeniach
– Kristalon Zilony (3 kg/ha) – pobudzenie do intensywnego wzrostu
– Brassitrel Pro (3 l/ha) – długotrwałe odżywienie B, Mn, Mo
– YaraVita Actisil (0,5 l/ha) – wzrost tolerancji na stres
– YaraVita Mangan F (1 l/ha) – długotrwałe odżywienie Mn
– YaraVita Miedź (0,5 l/ha) właściwe wybarwianie łuski
– Kristalon Pomarańczowy (3 kg/ha) – gospodarka wodna, asymilanty
– Calcinit (5 kg/ha) ograniczenie zasychania końcówek szczypioru
W ocenie Sz. Książka, tegoroczny plon cebuli zimującej powinien w jego gospodarstwie oscylować w granicach 70 t/ha w przypadku odmiany Fokker F1. Podobny plon zapowiada się u odmiany Skiner F1. W przypadku odmiany Divinastar F1 plon powinien wynieść około 50 t/ha, a może nawet go przekroczy.
W ocenie gospodarza, tegoroczna jakość cebuli jest bardzo dobra, a to przekłada się na łatwość sprzedaży.
W tym roku w planach jest uprawa również odmian z firmy Cora Seeds. Wybór padł na odmiany Skiner F1 i Divinastar F1, gdyż te cebule najlepiej sprzedają się z tego gospodarstwa.
fot. Krzysztof Dąbrowa, Flortom