Karol Bierła, który prowadzi gospodarstwo rolnicze w Boguszynie (woj. Wielkopolskie), zanim wdroży do technologii uprawy nowy produkt, lubi go przetestować. Tak też było w tym roku. Gdy zaczął używać na swoich polach Carbomat Humic, aplikując go do gleby wraz z wysiewem kukurydzy w technologii strip till, nie spodziewał się, że uzyska aż takie efekty.

Na lekkich glebach efekt szokujący

Jedno pole, ta sama odmian i termin siewu. Co spowodowało, że jedne rośliny są dwa razy wiesze od drugich. Te słabsze wykazują objawy stresu wodnego, liście są jasnozielone z antocyjanowymi przebarwieniami. Tu mamy pole gdzie jest bardzo słaba gleba, a od zasiewów przez 3 tygodnie nie padał deszcz. Są tego efekty. Rośliny wyglądają zdecydowanie lepiej tam gdzie zastosowany został Carbomat Humic w podglebiu i w podsiewaczu. Czyli razem z nasionami i poniżej nasion. To jest wręcz szokujący efekt – mówi Karol Bierła.

Efekt we wzroście kukurydzy na lekkiej glebie z zastosowaniem Carbomat Humic i bez

Stymulacja wschodów nasion – jest efekt

Na ich polach jeszcze inne doświadczenia. Część rzędów zostało wysiane z aplikacją Carbomat Humic przy nasionach i w podglebiu, a część tylko z aplikacją w podglebiu (czytaj również). Tu również widać różnicie we wzroście roślin choć już nie tak spektakularną. Dla mnie jest tu prosty wniosek, że Carbomat Humic, który znajdował się bezpośrednio przy nasionach, dał wyraźny efekt jakby przyśpieszenia wzrostu. Natomiast tu gdzie był zastosowany nieco głębiej też zrobił bardzo dobrą robotę, tylko że już nie później. Początkowy okres kiełkowania i wchodów nasion odbywał się bez stymulacji. I mamy tego efekt – komentuje dr Jerzy Próchnicki. Dla przypominania – Carbomat Humic aplikowany był podczas wysiewu nasion w technologii srip-till w dawce 13 kg/ha.Oprócz tego poprzez aplikację do gleby na głębokość 30 cm w dawce 250 kg/ha.

Czym jest Carbomat Humic

Carbomat HUMIC jest kondycjonerem glebowym aktywującym procesy niezbędne do optymalnego rozwoju roślin. Dzięki dostarczeniu kwasów humusowych, węgla organicznego oraz potasu kiełkującym, szybko rosnącym roślinom, poprawia przyswajalność wszelkich innych składników pochodzenia organicznego jak i mineralnego, optymalizując efektywność całego procesu nawożenia.

Tak wygląda kukurydza gdzie zastsowano pełne nawożenie Carbomat Humic podczas wysiewu nasion

Preparat – działając jako biostymulator i nawóz – znacząco poprawia odporność roślin na wszelkie warunki stresowe, przyspiesza rozwój korzeni, pędów i liści. Optymalizuje również wykorzystanie azotu przez znaczące ograniczenie jego strat. Carbomat HUMIC poprawia strukturę gleby, zwiększa pojemność kompleksu sorpcyjnego oraz zdolność gleby do gromadzenia wody, rewitalizuje jej mikrobiologię przywracając naturalną równowagę mikrobiomu, ograniczając przy tym dostępność dla roślin metali ciężkich i innych zanieczyszczeń. Taka forma wartościowego węgla organicznego, aktywowanego, poprawia cechy gleby nawet przez wiele lat.


tel. +48 506 066 663