Stosowanie kwasów humusowych, takich jak Carbohumic, w uprawie warzyw ma kilka korzyści. Po pierwsze, poprawiają one żyzność gleby poprzez zwiększenie zawartości substancji organicznej, co sprzyja lepszemu przyswajaniu składników odżywczych przez rośliny. Po drugie, kwas humusowy może zwiększyć retencję wody w glebie, co jest korzystne zwłaszcza w okresach suszy. Ponadto, kwasy humusowe mogą pomóc w poprawie struktury gleby, zapewniając lepszą wentylację korzeni roślin oraz ułatwiając dostęp do składników odżywczych. W rezultacie stosowanie kwasów humusowych może przyczynić się do zwiększenia plonów oraz poprawy ogólnej kondycji gleby, w dłuższej perspektywie czasowej.

Gospodarstwo Rolne Dariusza Kujawy specjalizuje się w uprawie warzyw gruntowych. Do niedawana były to warzywa korzeniowe jak marchew, seler i pietruszka. Obecnie uprawiane są przede wszystkim pory oraz sałata typu rzymskiego. Co ciekawe rozsada na potrzeby własnego gospodarstwa jest przygotowywana samodzielnie. Również zamawiają ją inni ogrodnicy.

Produkcja rozsady pora w Gospodarstwie Dariusza Kujawy

Właściciele gospodarstwa Rolnego Kujawa, oraz zarządzający nim Pan Janusz Rodowski doskonale zdają sobie sprawę jak ważna jest żyzność gleby.  Dlatego w technologię produkcji na stałe wpisało się stosowanie kwasów humusowych takich jak Carbohumic. Wpływa to nie tylko na poprawę żyzności gleby, ale dla nich bardzo ważne jest wyrównanie wschodów i dobre przyjęcia się posadzonej rozsady.

Sałat rzymska po posadzeniu na stanowisko gdzie stasowany był Carbohumic
Pory posadzone na pole gdzie zastosowano 200 l Carbohumic/ha

W początkowych latach stosowania Carbohumcu używano 100 litrów tego produktu na hektar. W tym roku będzie to już 200 litrów na hektar. Carbohumic filtrowany  stosowany jest poprzez oprysk na glebę, gdzie na 100 litrów produktu daje się przeciętnie 200 litrów wody. Oprysk wykonywany jest zazwyczaj bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem, po czym gleba jest spulchniana, mieszana i przystępuje się do siewu lub sadzenia rozsad warzyw.

Takie działania są bardzo ważne, zwłaszcza tam, gdzie uprawia się intensywnie warzywa, a gleby są zmęczone. Tutaj widać tego efekty. Świadczą o tym zarówno przyjęcia rozsad, jak też bardzo wyrównane wschody po siewie. To się po prostu opłaca. W gospodarstwie Dariusza Kujawy produkuje się również rozsadę, przy jej produkcji też używa się produktów na bazie węgla brunatnego. Więcej na ten temat napiszemy w kolejnym naszym artykule.


tel. +48 506 066 663