W bieżącym tygodniu pojawiły się pierwsze mączliki na roślinach brokuła. Były to dorosłe owady zaczynające składać jaja. Jaja składane przez dorosłe owady są ułożony koliście i pokryte jasnym nalotem. Należy ich szukać przede wszystkim na spodniej stronie liści.

Moment gdy zauważone zostaną pierwsze mączliki na roślinach brokuła (lub innych warzyw kapustnych), to sygnał  do opryskania plantacji produktem Movento 100 SC. Jeżeli natomiast nie minęło jeszcze 4 tygodnie od posadzenia rozsady zaprawionej Verimarkiem można jeszcze chwilę poczekać. Oprysk Movento 100 SC w momencie składania jaj jest konieczny. Zanim substancja aktywan zostanie pobrana przez rośliny  i wejdzie w system rośliny, minie kilka dni. Wtedy to młode larwy, które dopiero co się wylęgły, pobiorą substancję aktywną z rośliny i nie będą dalej żerować.

mączlik_na_brokule

Jeżeli natomiast plantacja była opryskiwana regularnie produktem MiteMine trzeba takie zabiegi kontynuować aby dalej utrzymywać wytworzoną tarczę wapniową chroniącą rośliny przed atakiem szkodników. Kiedy pokaże się większa liczba osobników dorosłych można opryskiwać plantacje produktami zawierającymi olejki roślinne działające drażniąco na opryskane owady i niszczące je. Niestety takie rozwiązanie działa tylko w przypadku owadów pokrytych produktem (np. FiTTER). Kolejne gradacje szkodników nalatujące na plantacje niestety nie będą już zwalczane.

Więcej o cyklu życiowym mączlika warzywnego i jego zwalczaniu można przeczytać:  

Mączlik warzywny szkodnik „ciepłych lat”

Partnerami cyklu Monitoring Plantacji Warzyw (Komunikaty Warzywnicze) są firmy Bayer, Osadkowski SA oraz Yara Poland