Po raz ósmy w Pobiedniku Wielkim k. Igołomi miało miejsce Małopolskie Święto Warzyw. Podczas wydarzenia, które odbyło się 6 września, swoje oferty przedstawiał szeroki wachlarz firm zaopatrujących ogrodników.

Najpierw się przygotuj…

Sławomir Bucki, firma Polger
Sławomir Bucki, firma Polger przy ciągniku Ursus

Firma Polger, zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolnictwa – jest dystrybutorem nasion, nawozów, środków ochron roślin, folii i agrowłóknin, a od dwóch lat w ofercie firmy znajdują się maszyny do produkcji rolniczej i ogrodniczej. Sławomir Bucki, który jest kierownikiem działu zajmującego się maszynami i ciągnikami rolniczymi informował o ofercie firmy: „ — Można u nas zaopatrzyć się w ciągniki takich marek jak Ursus, Mc Cormick, Landini, Solis, sadzarki do warzyw marki Ferrari. Firma jest autoryzowanym dealerem firmy Pronar, oferującej przyczepy”. Nowością dostępną od tego roku w ofercie firmy Polger są ciągniki marki Ursus o mocy silnika 60 KM lub 90 KM. Oferowany sprzęt tej marki jest bardzo dobrej jakości, w przystępnych cenach. Jak informował S. Bucki tegoroczna susza przyczyniła się  do zwiększenia sprzedaży deszczowni szpulowych marki Irriland. Deszczownie mają zasięg od 150 m do 400 m, bardzo dobrze sprawdzają się w gospodarstwach o powierzchni od 3 do 4 hektarów. Dla ogrodników prowadzących uprawy pod osłonami firmy Mc Cormick i Landini oferują bezkabinowe ciągniki, którymi można wykonywać uprawki w tunelach foliowych.

 

Andrzej Zbroja Tradecorp
Andrzej Zbroja Tradecorp

Andrzej Zbroja, przedstawiciel firmy Tradecorp, informował, że w następnym roku w ich ofercie znajdzie się preparat zawierający wyciąg z glonów morskich Ascophyllum nodosum. Preparat o nazwie Phylgree Mira wspomaga zawiązywanie kwiatów, zwłaszcza w trudnych warunkach. Eksperymentalne zastosowanie preparatu w uprawie papryki,  spowodowało wzrost plonu o 10%. W ofercie znajduje się również preparat Phylgreen Kuma, który jest testowany w rejonie Zamojszczyzny i wykorzystywany w uprawie kalafiorów. — Środek ten bardzo dobrze sprawdził się podczas tegorocznej suszy — informował A. Zbroja. — Preparat ten  jest również przydatny w czasie chłodnych wiosen, ponieważ  ułatwia funkcjonowanie rośliny w takich warunkach i pozwala przyspieszyć plonowanie — dodał.

W rejonie Igołomi w uprawach papryki i kalafiorów warto zastosować preparat Drakar K® oraz środek zawierający aminokwasy – Delfan Plus. Dzięki tej kombinacji potas ma łatwiej wnikać do papryki, co skutkuje lepszym wybarwieniem owoców. Firma testuje swoje preparaty m.in. w gospodarstwie pana Jesionka, który jest producentem selerów. Rośliny nawożono produktami Magnitech, Delfan Plus i Nutricomplex 18:18:18. Eksperyment zaowocował dużym przyrostem masy korzenia, a plon był bardzo dobrej jakości. By lepiej przygotować rozsadę do warunków polowych, warto zdaniem A. Zbroi podlewać ją preparatem Humistar z dodatkiem nawozu Intake – dzięki temu rozsada szybciej wznowi  wzrost na miejscu stałej uprawy. Jak informował A. Zbroja ich firma opracowując programy nawożenia współpracuje także z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

Firma Handlowa Kaw ma w asortymencie ponad 1000 produktów. Reprezentujący ją Artur Musiał polecał ogrodnikom nawozy wapniowe: Complexor zawierający minimum 90% CaCO3 i Complexor turbo zawierający 60% CaCO3 i 30% MgOCO3 oraz mikroelementy: bor, cynk, miedź, żelazo, mangan i molibden. Ponadto oferuje także cebulę dymkę i kwalifikowane nasiona sprowadzane z Holandii i Wielkiej Brytanii włókniny, worki foliowe i opakowania. Firma współpracuje także  takimi producentami jak: BASF, Syngenta czy Bayer.

W asortymencie firmy Kaw dostępne są również substraty fińskiej firmy Novarbo, produkowane na bazie torfu pozyskiwanego z torfowiska estońskiego. Novarbo oferuje stuprocentowy torf jasny. Joanna Firla – reprezentująca tę firmę w Polsce – producentom z okolic Krakowa proponowała do produkcji rozsady substrat z torfu jasnego o drobnej frakcji (0-6 mm), odkwaszony dolomitem, z dodatkiem na metr sześcienny 1 kg nawozu Haifa Multimix (o zawartości NPK  12:14:24). Torf o pH od 6,2 do 6,8 nadaje się do produkcji rozsady roślin kapustnych, a do produkcji rozsady selera, pomidora czy papryki pH polecany jest substrat o pH od 5,8 do 6,3. Substrat sprzedawany jest w formie sprasowanej w workach o pojemności 300 l. Przed wypełnieniem paletek torfem należy go rozluźnić celem zwiększenia jego objętości i wymieszać z wodą. Firma ma w swojej ofercie również podłoża torfowe do produkcji roślin ozdobnych oraz do upraw hydroponicznych.

Marek Figa Agrosmiex
Marek Figa Agrosmiex

Firma Agrosimex zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem ogrodnictwa w nawozy. Jej przedstawiciel Marek Figa, polecał bezchlorkowe nawozy Rosafert (firmy Rosier), zawierające azot amonowy i azotowy, (które są łatwo dostępne dla roślin), fosfor, potas oraz pełną gamę mikroelementów. Na gleby „zmęczone” Agrosimex oferuje preparat Delsol, który zawiera azot, węgiel oraz ryzobakterie Pseudomonas putida i Co-formulator – substancje, które stymulują rozwój pożytecznych bakterii glebowych. Do dolistnego nawożenia upraw rolniczych, warzywnych i sadowniczych przeznaczony jest też nawóz ASX magnez plus, zawierający makro i mikroskładniki.

Do zwalczania zarazy ziemniaka na pomidorze, szarej pleśni, alternaliozy i mączniaka, firma DuPont oferowała środek Tanos® WG . Granulat do sporządzania zawiesiny wodnej stosuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie. Zawiera cymoksanil i famoksat. Zastosowanie preparatu z innymi fungicydami zapewnia optymalne zwalczanie chorób.  Można stosować go w uprawach ziemniaka, pomidorów i cebuli.

W drugiej części o ofercie odmian prezentowanej na Małopolskim Świecie Warzyw