Zmiany klimatu z jakimi mamy do czynienia w ostatnich latach wyraźnie wskazują na konieczność nawadniania takich upraw jak cebula. Praktykowane zazwyczaj nawadnianie poprzez deszczowanie nie zawsze daje wymierne korzyści. Także malejące zasoby wody w glebie wskazują na konieczność stosowania bardziej oszczędnych technik nawadniania. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej powszechna staje się nawadnianie cebuli z użyciem linii kroplujących T-tape. 

Czy nawadnianie kropelkowe w cebuli się opłaca?

W przypadku uprawy cebuli bez możliwości nawadniania uzyskuje się plony wynoszące 40-45 t/ha, podczas gdy z nawadnianiem plon może być nawet dwukrotnie wyższy, a w przypadku niektórych odmian i odpowiedniej technologii uprawy plon może sięgać 100 t/ha. Przy tej technice nawadniania wręcz wskazane jest prowadzenie fertygacji, a koszt przygotowania takiej instalacji jest już znikomy względem całkowitych kosztów instalacji nawadniającej (filtry, pompy, magistrala). Nawadnianie cebuli metoda kroplową jest już popularne w wielu regionach, np. w Kazachstanie, we Francja, Czechach czy w Niemczech. Nic dziwnego – wpływa na plon i jego jakość. Dzięki tej metodzie nawadniania cebule mają bardziej wyrównany kalibraż oraz ładną łuskę. Taśma kroplująca  może być umieszczana tuż pod powierzchnią gleby (3-4 cm) – wówczas zapewniona jest dobra dystrybucja wody w glebie i unika się efektu odparowania wody. W Polsce zazwyczaj linie kroplujące rozkładane są na powierzchni gleby. Jest to realizowane równolegle z siewem nasion (przy użyciu odpowiednio zmodyfikowanych agregatów siewnych).

Nawanianie kropelkowe to już standard na plantacjach cebuli w Czechach

Jakie T-Tape wybrać?

Korzystając z linii kroplujących oferowanych przez Rivulis warto wybrać T-Tape S o średnicy 22 mm średnicy, gdzie długość ciągów może dochodzić do nawet 250 m. Prowadząc magistralę przez środek pola można więc nawadniać obszar o długości nawet 500 m. Jak informuje Łukasz Głuszcz z firmy Milex najczęściej stosowany jest T-Tape z rozstawą kroplowników 20 cm przy wydatku 0,25 l/godzinę z kroplownika. Najlepiej jest nawadniać codziennie podając jednorazowo 6-8 mm wody, a gdy linie są pod ziemią nawadnianie można uruchamiać co drugi dzień. Bardzo ważne by woda podawana była równomiernie, a wilgotność w strefie systemu korzeniowego była na tym samym poziomie. To będzie się przekładało na równomierny wzrost roślin i przyrastanie zgrubień.