Mniejsze zbiory kapusty na Wschodzie

Niekorzystna aura ograniczyła produkcję kapusty w państwach leżących na wschód od Polski. Ulewne deszcze, a w niektórych przypadkach także redukcja uprawnego areału sprawiły, że notowane są wyniki najniższe od kilku lat. Czy niższe niż w minionych latach zbiory kapusty u naszych wschodnich sąsiadów stworzą nowe możliwości dla polskich eksporterów?

Na Ukrainie zbiory kapusty najniższe od 5 lat

O takim właśnie rezultacie mówią niektóre wstępne szacunki dokonane przez specjalistów z branży. Wedle dokumentu „Rynek owoców i warzyw na Ukrainie w 2017r: dane i prognozy na następny sezon” opracowanego przez APK-Inform: Vegetables and Fruits w porównaniu do roku 2016 kapusty będzie mniej o 8%. Za taki stan rzeczy odpowiadają dwa czynniki. Po pierwsze zredukowano tam areał uprawny, a po drugie do redukcji plonu przyczyniły się niekorzystne warunki pogodowe. Na domiar złego, liczni ukraińscy plantatorzy zgłaszają problemy jakościowe mające związek ze wzmożoną obecnością wciornastka. Choć aktualnie zaopatrzenie rynku jest na dostatecznym poziomie, to ceny kapusty odzwierciedlają problemy z jej produkcja. Na ukraińskich rynkach jest ona średnio o 1/3 droższa niż w początkach października 2016 roku.

Wcale niełatwe zbiory na Łotwie

Pogoda mocno daje się we znaki łotewskim plantatorom warzyw polowych. Wiele wskazuje na to, że zbiory kapusty będą na znacząco niższym poziomie od potencjalnych możliwości w tym sezonie. Tegoroczne lato na Łotwie było nieco chłodniejsze i bardziej deszczowe od wieloletniej średniej. Te warunki sprzyjały uprawie kapusty. Jednak obecne ulewy skutkujące podtopieniami sprawiają, że plonu nie można pozyskać z pól. Eksperci przewidują, że w przypadku kapusty utrata zbioru nie będzie tak duża jak w uprawach marchwi czy ziemniaków. W przypadku tych gatunków spodziewana redukcja plonu może sięgnąć nawet 50%. Zbiory kapusty na Łotwie prowadzi się z reguły do końca października, a w sprzyjających okolicznościach do połowy listopada. Doświadczenie uczy jednak, że w początkach kolejnego miesiąca można spodziewać się temperatur na poziomie -5°C czy -6°C. Ich wystąpienie wyznaczy kres możliwości pozyskania plonu, co też przy okazji umożliwi oszacowanie jego wielkości.

 

Źródła: fruit-inform.com, freshplaza.com