31 maja w pułapce feromonowej odłowiły się pierwsze trzy sztuki dorosłego tantnisia. Z tego też względu należy zacząć bacznie obserwować plantacje warzyw kapustnych by optymalnie zaplanować zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka. Są to pierwsze owady których praktycznie nie było widać na plantacji. Niebawem jednak może się zacząć pojawiać ich więcej.

Lustracje plantacji na obecność tantnisia krzyżowiaczka

Prowadzenie lustracji plantacji jest kluczowe dla wyznaczenia optymalnego terminu zabiegu. Dzięki temu można będzie wyznaczyć termin wylęgania się  młodych larw, które to są stadium szkodliwym tego owada. Przypominam kiedy pojawiają się pierwsze osobniki dorosłe to po 7-10 dniach zaczynają składać jaja na spodniej stronie liści. Po następny kilku dniach około 4-7 wylęgają się z nich młode larwy. Czytaj więcej

zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka
Dorosły motyl tantnisia krzyżowiaczka odłowiony w pułapce
zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka
Stosując pułapki można dobrze zaplanować zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka

Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka

Jeżeli wyliczymy sobie dokładnie moment wylęgu larw możemy wykonać zabieg jednym z insektycydów do zwalczania gąsienic motyli (Afirm, SpinTor, Coragen czy też produkty zawierające Bacillus thuringensis) z dodatkiem Protectora, który trwale zwiąże substancje aktywną z woskiem roślinnym. Przypominam również o dokładnym opryskaniu liści od spodu używając do tego celu odpowiednich dysz (wirowe lub dwustrumieniowe) przy oprysku drobnokroplistym. Aby złagodzić atak gąsienic motyli można również użyć do oprysku produktu Mite Mine solo lub z Barierem. Produkty te jednak muszą być podane odpowiednio wcześniej aby rośliny zostały wysycone jonami wapnia i krzemu, co utrudnia żerowanie młodym larwom. Myślę, że teraz właśnie jest ostatni moment na takie zabiegi. Trzeba je jednak powtarzać co 7 dni regularnie. Do tych produktów również można dodać wybrane insektycydy.

Więcej informacji o rozwoju i zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka w materiale: