„W marcu jak w garcu”, „kwiecień plecień … „ – wiosenne miesiące nie rozpieszczają ogrodników, a skutkiem tego są opóźnienia w wegetacji roślin. Szczególnie widać to na przykładzie wczesnych warzyw uprawianych w rejonie Piątku i Łęczycy. Tamtejsi ogrodnicy o tej porze już niekiedy rozpoczynali zbiory najwcześniejszych kapust. W tym roku trzeba będzie jeszcze na nie poczekać.

By ocenić aktualną sytuację w uprawie wczesnych warzyw (nowalijek) odwiedziłem gospodarstwo Katarzyny i Piotra Jóźwiaków w Boguszycach. W tym roku uprawiają wczesne warzywa w 108 niskich tunelach. Wśród wczesnych warzyw dominują kapusty, ale są tez kalafiory, brokuły sałata krucha (lodowa), pory oraz kapusta chińska pak-choi.   

Uprawa warzyw w niskich tunelach typu igołomskiego

Wczesne warzywa w urozmaiconym asortymencie

W gospodarstwie w tym roku posadzono kapusty odmian Zarrisima RZ F1, Constable F1 (Clause) i Pushma  RZ F1, uprawiane są też wczesne kalafiory jak Momentum F1 (Seminis) i Speedstar F1 (Syngenta), próbnie brokuły oraz niemały areał stanowi sałata lodowa posadzona w tunelach i pod płaskim przykryciem z agrowłókniny. Uprawiane tu odmiany sałaty lodowej to Rubette RZ, Rumours (Bejo Zaden), Ice Circle (Syngenta) . Cały czas w gospodarstwie prowadzone są  doświadczenia odmianowe we współpracy z firmami nasiennymi.

Pewną ciekawostką jest uprawa od ubiegłego roku kapusty właściwej chińskiej, określanej jako pak choi. Posadzono ją w kilku tunelach na zbiór wiosenny, który przypadł na połowę kwietnia. Roślina jest dość prosta w uprawie, cechuje ją również szybki wzrost … ale trzeba śpieszyć się ze zbiorami, bowiem długi dzień sprawia, że zaczyna się bardzo szybko kwitnienie a tym samym rośliny tracą walory handlowe.

Z innych ciekawostek testowane są w tym gospodarstwie również pory, które posadzona jesienią i pozostawiane na okres zimy. Rośliny bardzo dobrze przetrwały zimę i niebawem będą gotowe do zbioru. Testowano tu różne odmiany i typy rozsady porów (pod względem średnicy) – okazało się że mniejsze rośliny dały wyraźnie słabsze przyrosty względem rozsady o większej średnicy.

Uprawiane w tunelu pory z nasadzenia jesiennego (bardzo dobrze przetrwały zimę)

Opóźniony sezon

Nasadzenia kapust w tunelach realizowano w tym roku na początku marca. Względem ubiegłego roku widać wyraźne opóźnienie w wegetacji. W minionym roku o tej porze z konstrukcji usunięta była już folia i czekaliśmy na zbiory kapust. W tym roku rozpoczną się one nie wcześniej jak koło 8-10 maja – informuje Pani Katarzyna. Po wczesnych warzywach w gospodarstwie sadzone będą głównie selery naciowe oraz pory, ograniczono natomiast uprawę papryki, którą w  tym roku będą rosły tylko w 6 tunelach foliowych. Na jesień sadzona będzie ponownie sałata lodowa. Rozsada na potrzeby tego gospodarstwa jest produkowana we własnym zakresie, gdyż wtedy zdaniem ogrodników wychodzi im najlepiej.

Szkody w uprawie

Prawdziwa plagą w tym roku okazały się zające. Jest to jakiś ewenement w tym roku. Zające potrafiły przegryźć agrowłókninę w miejscach gdzie były rośliny, i je wygryźć. Tak zniszczyły nam nasadzenie kalafiora pod agrowłókniną praktycznie całkowicie oraz mocno uszkodziły sałaty rosnące pod agrowłókninami – informuje Katarzyna Jóźwiak. Nie pomogła interwencja w lokalnym kole łowieckim. Pozostaje więc wypłaszanie nieproszonych gości, co jak wiadomo może być trudne.    

Takie szkody w tym roku wyrządziły zające
Pole z nasadzeniem kalafiorów, które zniszczyły zające

Wczesne warzywa w sezonie 2021