Ochrona przed wiosennymi przymrozkami

Przebieg pogody w bieżącym sezonie pozwala z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że czeka nas jeszcze przynajmniej jedna fala przymrozków. Próżno w długoterminowych prognozach pogody doszukiwać się znaczących ociepleń. W tej sytuacji być może część plantatorów warzyw zainteresuje Arricover – bioklimatyczna siatka do zabezpieczenia upraw przed różnymi niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi, w tym przed spadkami temperatur.

Oblicze problemu

Takie gatunki jak cebula, por i ziemniaki są wrażliwe na niskie temperatury o tej porze roku. Mróz powoduje poważne uszkodzenia młodych łodyg i cebul i może zagrozić cyklowi wzrostu bulw. Cebula i pory są szczególnie narażone na wiosenne przymrozki, nadmiernie suche warunki, niedostatek ciepła i grad, które mogą spowolnić wzrost liści, a tym samym wpłynąć negatywnie na produkcję. Aby uzyskać optymalny wzrost cebul, produkcja tych roślin – podobnie jak wielu innych – wymaga wyższych temperatur i optymalnego poziomu wilgotności.

Jego rozwiązanie

Produkt Arricover firmy Arrigoni, opracowany specjalnie w celu ochrony upraw przed zimnem, to mocna, przezroczysta, oddychająca tkanina, która zapewnia wysoką jakość, lekkość, trwałość i skuteczną ochronę kapusty, rzepy, warzyw liściowych sałaty, marchwi, pora, czosnku, cykorii , buraka, pietruszki, truskawki, pomidora, ogórka czy melonów. W uprawie ziemniaków Arrigoni może być stosowany zarówno do ochrony upraw przed późnymi przymrozkami, jak i do przyspieszenia cyklu produkcyjnego.

Ważne cechy produktu

Liczne testy polowe potwierdziły skuteczność tego rozwiązania w różnych uprawach. Zostało ono przetestowane m.in. na cebuli i porze w Holandii oraz na ziemniakach w Słowenii i we Włoszech (region Apulia). Testy wykazały, że przezroczystość tego materiału w połączeniu z oddychalnością typową dla tkanych tkanin siatkowych umożliwia optymalną wymianę gazową w celu stworzenia suchego, bardziej odpornego na mróz siedliska. Okrywa przepuszcza światło tworząc idealne warunki do fotosyntezy. Z drugiej strony dobra przepuszczalność tkaniny zapobiega tworzeniu się kondensatu i wilgoci, co sprzyjałoby rozwojowi grzybów i innych chorób. Co nie mniej ważne, ta bioklimatyczna osłona chroni również przed wiatrem, owadami i ptakami, które mogą uszkodzić plony.

Dzięki łatwemu montażowi Arricover można umieścić bezpośrednio na uprawie, na podporach lub w tunelach albo stosować jako zamknięcie końców szklarni czy obiektu tunelowego. W ekstremalnych warunkach pogodowych można go nakładać na włókninę Arrigoni Agrivelo, aby zapewnić jeszcze wyższy stopień ochrony.