Najwcześniejsze kapusty i kalafiory – Igołomia 2022

Tegoroczny sezon jest o kilka, a czasami nawet o kilkanaście dni późniejszy w porównaniu do minionych lata jeśli chodzi o dorastanie najwcześniejszych kapust w regionie Igołomii. W dniu 28 kwietnia kiedy odwiedzam ten region z Władysławem Tokarczykiem z firmy Syngenta część plantatorów jest jednak już po pierwszych zbiorach najwcześniejszy kapust. Za kilka dni rozpoczną się również zbiory najwcześniejszych kalafiorów. Jesteście ciekawi, które odmiany okazały się tegorocznymi sprinterami – zapraszamy do materiału.

W trakcie wizyty w gospodarstwie Henryki i Henryka Ciastoń, dobrze znanym już czytelnikom portalu warzywapolowe.pl, mogliśmy zapoznać się z kondycją kilku, uprawianych tutaj na najwcześniejszy zbiór odmian z portfolio firmy Syngenta. Na najcieplejszych stanowiskach w tym gospodarstwie blisko 50% kapust odmiany Veronor F1 było już wyciętych. Zaczęto również zbiory odmiany Vettel F1, która w tym roku zapowiada doskonałej jakości, bardzo szybki plon. Na podobnym etapie rozwoju była również odmiana Mirror F1, która powinna przypaść do gustu osobą ceniącym sobie bardziej okrągłe główki.

Jak informował Władysław Tokarczyk z firmy Syngenta, produkowane w tym regionie kapusty są w tym sezonie doskonałej jakości. To powinno przełożyć się na dobrą sprzedaż i ceny, które w tym momencie utrzymują się na poziomie 3,8-4,0 zł/szt. Taki poziom cen przy obecnych kosztach produkcji powinien utrzymać się, aby zapewnić opłacalność produkcji. Plantatorzy liczą jednak, że wraz z rozpoczęciem się sezonu, cena powinna jeszcze wzrosnąć. To przy wysokich kosztach produkcji, wydaje się w pełni uzasadnione.

Zaskoczeniem w tym roku może być szybkie dojrzewanie kalafiorów. W dniu 28 kwietnia, róże odmiany Speedstar F1 miały już 10 cm średnicy. Pozwala to sądzić, że zbiory tej odmiany zaczną się już w przyszłym tygodniu.

Więcej informacji o wczesnych odmianach kapust i kalafiorów, oraz wskazówek uprawowych znajdziecie w materiale filmowym: