Jednym z problemów, z jakim mierzą się plantatorzy warzyw w ostatnich latach, jest kwestia rosnących kosztów produkcji. Uprawa staje się coraz droższa, a wymagający, silnie konkurencyjny rynek nie zawsze oferuje satysfakcjonujące stawki za kierowany na niego towar. Znaczenia nabiera więc optymalizacja procesów zmierzających do wytworzenia najwyższej jakości produktu w postaci zdrowych warzyw.

Optymalne żywienie warzyw

Jednym z ważniejszych elementów na drodze do uzyskania wysokojakościowego i obfitego plonu jest należyte odżywienie roślin. W tym przypadku optymalizacja polegać będzie na dostarczeniu warzywom wystarczającej ilości składników odżywczych w czasie, gdy są one im potrzebne.  Najlepiej w tym zakresie sprawdzają się nawozy, które stopniowo uwalniają składniki odżywcze. Jednorazowa aplikacja, bez konieczności dzielenia dawek, przekłada się na oszczędność czasu pracy, a także paliwa.

Sukcesywne przenikanie nawozu do roztworu glebowego, z którego rośliny pobierają korzeniami pokarm, zapewnia jego dostępność na długo po wysiewie. Także zmieniające się warunki, w jakich prowadzona jest produkcja roślinna, są czynnikiem, który trzeba koniecznie uwzględnić komponując plan nawożenia. Zjawiskiem obserwowanym w Polsce jest stopniowe obniżanie się zawartości siarki w glebie. A pierwiastek ten odgrywa przecież bardzo ważną rolę w gospodarce azotem w roślinie! Jego deficyt w wyraźny sposób zaburza wzrost roślin, obniża plonowanie. Jak można sprostać wszystkim tym wyzwaniom?

Elplon Sulfer – jedna odpowiedź na wiele wyzwań

Elplon Sulfer jest ekologicznym, granulowanym nawozem, rekomendowanym do zastosowania w uprawach warzywniczych. Odznacza się wysoką zawartością dobroczynnej siarki siarczanowej (SO3  – 42%). Dodatkowo, produkt ten jest naturalnie wzbogacony o potas (K2O – 12%), wapń (CaO – 19%), magnez (MgO – 5,5%) oraz sód (Na2O – 6,5%). Stanowi optymalne źródło składników odżywczych roślin i zapewnia zaopatrzenie w najpotrzebniejsze składniki, które pobudzą wzrost wegetatywny roślin. Istotna zawartość wapnia w produkcie przeciwdziała powstawaniu tipburn-u, choroby fizjologicznej, która wielokrotnie zaprzepaszcza możliwość wypracowania dochodowości z prowadzenia produkcji.

Elplon Sulfer pozyskiwany jest ze skały polihalitu, która dzięki odpowiedniemu procesowi, ulega rozdrobnieniu do mączystej frakcji. Przekłada się to na wysoką dostępność składników pokarmowych dla roślin. Uzyskana z mączki polihalitu, wyrównana granula nawozu poprawia precyzję wysiewu.

Proces powstawania Elplon Sulfer

W ubiegłym sezonie zastosowałem nawóz Elplon Sulfer pod uprawę cebuli i marchwi. Zdecydowałem się na ten nawóz ze względu na bogaty skład, w tym wysoką zawartość siarki, która jest bardzo ważna dla cebuli. Jestem zadowolony z dobrej rozpuszczalności nawozu, a przede wszystkim z prawidłowego wzrostu warzyw

– mówi pan Piotr Michalak z Nasiłowa.

Jak dawkować?

Punktem wyjścia do tworzenia strategii nawożenia roślin, w szczególności warzyw, powinna być zawsze analiza chemiczna gleby. Badanie wykonane metodą ogrodniczą nie jest drogie, a pozwala precyzyjnie określić zasobność gleby i wskazać te pierwiastki, których jest za mało pod kątem wymogów żywieniowych gatunku, jaki chcemy uprawiać.

Niemniej jednak już nawet niewielkie dawki Elplonu Sulfer przynoszą rezultaty. W przypadku wielu gatunków warzyw dolna granica wysiewu zaczyna się już od 150 kg/ha, a dla ziemniaka jest to zaledwie 100 kg/ha (100-150 kg). W praktyce nawóz aplikowany jest w jednej dawce, najczęściej w ilości 200-300 kg/ha. To wystarczy, by plon podkręcony siarką przyprawił o zawrót głowy!

Materiał promocyjny Frusto Sp. z o.o.