Nawożenie buraczków czerwonych -film z plantacji

Trwają wciąż zbiory buraczków czerwonych. Rok dla uprawy tego gatunku nie był sprzyjający. We znaki dały się zwłaszcza ulewne deszcze. Nawożenie buraczków czerwonych w takim sezonie nie jest proste. Jednak nawet na glebach zwięzłych, o dużej sorpcji wodnej, możliwe było osiągnięcie plonu na poziomie 70-80 t/ha. Właśnie nawożenie buraczków czerwonych w trudnych warunkach przybliży Sebastiana Przedzienkowskiego z firmy Yara Poland, oraz pokażemy film z zarejestrowanego procesu zbioru na jednej z plantacji.

Posypowe nawożenie buraczków czerwonych

Podstawę żywienia buraczka stanowi nawożenie posypowe. Musi ono być oparte o analizę gleby i wymagania gatunku. W odwiedzonym gospodarstwie na Kujawach przy obsadzie 430 tys. szt. ha zastosowano wieloskładnikowy produkt YaraMila Corn w dawce 500 kg/ha. Zawiera on chlor i siarkę, a więc pierwiastki potrzebne buraczkom do prawidłowego wzrostu. Obecność siarki w podłożu sprawia też, że nieco mniejsza może być dawka azotu. W tym celu dokonano aplikacji saletrzaka w dawce 300 kg/ha, a także już po siewie saletrę YaraLivaNitrabor. Buraczek jest też rośliną chlorolubną.

Sebastian Przedzienkowski uważa, że na dobrze przygotowanych stanowiskach plony buraczka będą wysokie

Żywienie dolistne

Nawożenie buraczków czerwonych prowadzono też dolistnie. Oferta tego typu produktów w portfolio firmy Yara jest naprawdę szeroka. Spośród tych nawozów na prezentowanej plantacji wykorzystano Kristalon Zielony, dwukrotnie Kristalon Gena oraz Brassitrel Pro a także YaraVita Mangan F. O specyfice tych produktów, charakterystyce innych jeszcze nawozów dolistnych z firmy Yara i o efektywności kosztowej żywienia buraka ćwikłowego mówił na Kujawach Sebastian Przedzienkowski. Jego zdaniem, nawożenie buraczków czerwonych nie musi wcale być drogie, by mogło być skuteczne. Wówczas uprawa tego gatunku stanie się źródłem satysfakcji dla plantatora. Doradcom firmy Yara da zaś poczucie dobrze spełnionych powinności. Tegoroczne plony, przy obowiązujących obecnie stawkach oscylujących wokół pułapu 21 gr/kg netto i przy odpowiednio dużym areale upraw pozwalają na wygenerowanie zadowalających zysków.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o nawożeniu buraczków czerwonych: