Po części konferencyjnej odbyło się losowanie nagród w Wielkiej Loterii Timac Agro


Wielka majówka Timac Agro Polska zorganizowana w Centrum Hotelowo-Konferencyjnym Congress & SPA w Ossie k. Rawy Mazowieckiej odbywała się 11 maja po wyjątkowo mroźnej majowej nocy (9/10 maja). Stąd też temat szkód przymrozkowych dominował w rozmowach kuluarowych.

Majówka z Timac Agro

Firma Timac Agro Polska jest liderem w produkcji i sprzedaży nawozów płynnych z substancjami biostymulującymi (produkowanymi na bazie alg morskich) na rynkach światowych, w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. Oferując w tym sezonie nawozy płynne do wiosennego stosowania w rolnictwie i ogrodnictwie (gama Fertiactyl, Fertileder, Maxifruit, Brio), chcąc aby budzące się do życia uprawy ozime, wieloletnie oraz te wysiane wczesną wiosną dały klientom stosującym technologie Timac Agro jak najlepsze plony oraz chcąc zaoferować im coś więcej, coś wyjątkowego co pozwoli poczuć im się jeszcze bardziej wyjątkowo, firma postanowiła zorganizować wielkie przedsięwzięcie w pierwszej dekadzie maja. Stąd wzięła się nazwa, tak kiedyś popularna w naszym kraju… „Wielka Majówka Timac Agro Polska”, bo o niej mowa, to połączenie merytorycznej konferencji oraz specjalnej akcji marketingowej – „Wielkiej Loterii Timac Agro Polska”, skierowanej do topowych klientów firmy, którzy w odpowiednim czasie (02.01-24.04.2017) zakupili jednorazowo minimum 200 litrów nawozów płynnych z bogatej oferty Timac Agro, co zostało odpowiednio udokumentowane (wypełniony formularz zgłoszeniowy) i potwierdzone (kopia faktury).

Regeneracja roślin po przymrozkach i chłodach 

Wielu z przybyłych na to wydarzenie ogrodników, jak informowali z dobrymi skutkami zabezpieczali i regenerowali swoje rośliny po wiosennych przymrozkach korzystając właśnie z produktów firmy Timac Agro Polska. Sięgali oni zarówno po takie produkty jak np. Fertileader Vital czy bardzo dobrze ocenianą nowość firmy jaką jest Maxifruit.

Agata Solarska, Timac Agro Polska

Wielka majówka, to jedno z naszych największych wydarzeń na przestrzeni ostatnich dwóch lat, a także ważne wydarzenia dla producentów, dla których przygotowaliśmy nie tylko solidną dawkę wiedzy, ale również atrakcyjne nagrody. Głównymi nagrodzonymi „Wielkiej Loterii Timac Agro Polska”, skierowanej do najlepszych klientów firmy były te osoby które od 2 stycznia do 24 kwietnia zakupiły jednorazowo minimum 200 litrów nawozów płynnych. Głównymi nagrodami w konkursie jest Nissan Navara i dwie Skody Fabia – informował Agata Solarska z firmy Timac Agro Polska.

Nawożenie powinno być zrównoważone

W części ogólnej temat równowagi i odpowiedzialność w produkcji roślinnej omówił prof. Jean B. Diatta z UP w Poznaniu

W części ogólnej temat równowagi i odpowiedzialności w produkcji roślinnej omówił prof. Jean B. Diatta z UP w Poznaniu. Starał się ją przedstawić na przykładzie krajów rozwijających się oraz trzeciego świata, gdzie jednym z elementów utrudniających właściwą produkcję jest z jednej strony brak wystarczających zasobów finansowych a z drugiej brak wiedzy. Niestety bardzo często w tych krajach inwestycje w rolnictwo realizowane są przez inwestorów, dla których priorytetem jest maksymalizacja zysków. Równocześnie coraz więcej konsumentów oczekuje bezpiecznej i zdrowej żywności. Dlatego też nowoczesne rolnictwo powinno być zrównoważonym systemem użytkowania przy zachowaniu naturalnych zasobów środowiska naturalnego, co niestety bardzo często jest trudne do osiągnięcia.

O roli wapnia i fosforu w odżywianiu roślin mówił prof. Witold Grzebisz z UP w Poznaniu

O roli wapnia i fosforu w odżywianiu roślin mówił z kolei prof. Witold Grzebisz z UP w Poznaniu. W przypadku tego pierwszego składnika trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że polskie gleby w większości są słabo wysycone tym składnikiem, dlatego bardzo ważnej jest odpowiednie nawożenie gleb. Jest to bardzo ważne, gdyż wapń w glebach Polski jest podstawowym składnikiem mineralnym warunkującym naturalną produktywność gleb. Wzrost plonu jest niemożliwy bez zwrotu wapnia w ilości pokrywającej nie tylko pobieranie z plonem, lecz także straty (wymywanie). Ujemne saldo bilansowe wapnia w glebie prowadzi do degradacji jej produktywności. Trzeba również wiedzieć, że roślina pobiera dużo wapnia i to zazwyczaj na zapas w bardzo dużych ilościach przez system włośnikowy. Wapń to także składnik, który w glebie przemieszcza się 10 000 razy wolniej niż azot. W glebie jest go jednak znacznie więcej niż azotu, ale aby roślina go pobrała musi wytworzyć odpowiedniej wielkości system korzeniowy. Składnik ten pełni także wiele funkcji w roślinie (fot.).

W przypadku fosforu jednym z elementów decydujących o jego dobrym pobieraniu przez roślinę jest szybkość wydłużania się systemu korzeniowego i tutaj potrzebny jest czynnik inicjujący ten proces a jest nim wapń. Trzeba również pamiętać o tym, że tylko zdrowe i silne rośliny są w stanie dobrze pobierać fosfor z gleby.

Następnie odbyły się dwa bloki konferencji tematycznych, jedna dotyczyła upraw specjalistycznych (więcej informacji z tego bloku zamieścimy w kolejnej części relacji z „Wielkiej Majówki”) oraz uprawa rolniczych.

Finał z nagrodami i atrakcjami

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja (m.in. z pokazem laserów, prezentacją szkoły samby z Brazylii) i miało miejsce losowanie nagród w „Wielkiej Loterii Timac Agro” dla klientów uczestniczących w wiosennej promocji produktowej. Jej laureatami zostali: Łukasz Zabłocki, który wygrał samochód pick-up Nissan Navara oraz Pan Witold Horotko i Gospodarstwo Rolne Paweł Szóstak, którzy wygrali samochody osobowe marki Skoda Fabia. Pan Łukasz Zabłocki, rolnik z zachodniopomorskiego, który wybrał główną nagrodę, uprawia w swoim gospodarstwie warzywa.

Podsumowując trzeba napisać, że warto było uczestniczyć w tym wielkim, chyba największym branżowym wydarzeniu tej wiosny! W spotkaniu uczestniczyło prawie 400 klientów firmy Timac Agro Polska (rolników i ogrodników), 50 pracowników i ponad 30 osób z mediów branżowych – prasy i portali internetowych. Tego samego zdania byli także uczestnicy Wielkiej Majówki, którzy podkreślali, że przyjechali na to spotkanie nie tylko ze względu na możliwość wygrania wartościowych nagród, ale przede wszystkim ze względu na ciekawe wykłady na konferencji oraz współpracę z firmą Timac Agro. Wykładowcy spisali się na konferencji na medal – było konkretnie i na temat! Nagrody podobały się wszystkim, podczas losowania emocji nie brakowało, ale najbardziej cieszyli się z nich jak zwykle ci, którym udało się je wygrać! Gratulujemy nagrodzonym, a organizatorom udanej imprezy! Tak trzymać!