Sprzyjający układ pogody sprawił, że zarówno rzodkiewka jak i sałata masłowa, jako pierwsze wczesne warzywa trafia już na stoły konsumentów. Tegoroczne warunki pogodowe, stabilna pogoda i związany z tym brak stresów dla roślin strawiły, że nie wystąpiła konieczność stosowania środków ochrony roślin i jakość nowalijek jest wyjątkowo dobra.

Sytuacja na rynku nawalijek

Systematycznie na rynku rośnie podaż rzodkiewek z dogrzewanych tuneli. Duża ich część pochodzi z okolic Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie uprawa najwcześniejszych warzyw nowaljowych jest rozpowszechniona. Jakość polskiej rzodkiewki sprawia, że może ona konkurować bez problemu z towarem z włoskiego importu. W jej uprawie nie stosuje się wcale, lub tylko w bardzo ograniczonym zakresie środki ochrony roślin, co powinno mieć szczególne znaczenie dla konsumentów. Wciąż na rynku pojawia się jeszcze sałata masłowa spod ogrzewanych osłon, ale coraz częściej spotkać można także towar z zimnych tuneli.

Wyrównana wielkość rzodkiewek odmiany Stonar
Wyrównana wielkość rzodkiewek odmiany Stonar

Odmiany warte uwagi

W gamie odmian firmy Syngenta na wyróżnienie zasługuje ‘Donar F1’. Jej zbiory nastąpiły najwcześniej, zdecydowanie wyprzedzając inne uprawiane odmiany. Zgrubienie było bardzo regularne, kuliste, krótki liść. To sprawiło, że odbiorcy docenili jakość i rzodkiew ta znajdowała zbyt na przykład w sklepach – mówi Władysław Tokarczyk, reprezentujący firmę Syngenta. W chłodniejszych warunkach dobrze poradziła sobie odmiana ‘Avatar F1’ i ‘Jostar F1’. Tegoroczne obserwacje dowiodły, że są one godne polecenia do uprawy pod osłonami bez konieczności ogrzewania konstrukcji. Jednak naprawdę rewelacyjnie spisała się nowa odmiana ‘Stonar F1’. Cechowały ją bardzo wyrównane zgrubienia o intensywnym czerwonym kolorze. Odmiana rośnie intensywnie wytwarzając najwłaściwszą o tej porze roku wielkość liścia, odpowiednią do pęczkowania, mycia i sprzedaży. Kolejna jej zaleta to długi okres zachowywania świeżości nawet w warunkach kilkudniowej ekspozycji na sklepowych półkach. Odmiana ta znajdzie się w komercyjnej ofercie firmy Syngenta w następnym roku.

Sałaty z ogrzewanych tuneli są już gotowe do zbioru
Sałaty z ogrzewanych tuneli są już gotowe do zbioru

W gronie odmian sałaty masłowej sadzonej w tunelach foliowych warto wymienić ‘Daguan F1’, ‘Furian F1’, ‘Magician F1’, a w rejonie piotrkowskim sporą popularnością cieszy się odmiana ‘Nissava F1’, którą cechuje duża tolerancja na wysokie temperatury. Nawet w przypadku ich wystąpienia, odmiana ta tworzy dobrej jakości produkt ze dużą ilością jasnego liścia rozetowego, co spełnia oczekiwania wymagających konsumentów.

Więcej zdjęć w Galerii