Spotkanie kalafiorowo brokułowe zorganizowane przez firmę Seminis w Kolonii Łaszczówka w dniu 7 marcabyło okazją do przedstawienia nowych propozycji odmianowych na najbliższy sezon. Wśród nich omówiono cebulę, marchew, pomidory i paprykę. Przedstawione zostały możliwości zakupu gotowej rozsady warzyw.
Warzywa w szerokim asortymencie
W ofercie Seminis jest bardzo wiele odmian cebuli, które doskonale udają się w naszym kraju. Odmiana Barbaro F1 ma okres wegetacji 113 dni, jest średniowczesna i może być przechowywana do stycznia. Odmiana pod numerem SV6646NW F1 ma kilka dni dłuższy okres wegetacji. Nadaje się do obierania i przechowywania. Rockito F1 cechuje się wysoka zdrowotnością. Ma jasną, błyszczącą łuskę. Jest bardzo twarda i daje się przechowywać nawet do czerwca. Obecnie obowiązuje promocja na odmiany Sunnito F1, Baldito F1, Golden F1, Exacta F1 i Spike F1. Przy zakupie 2 jednostek, trzecia jest gratis. Sprawia to, że już za ok. 1000 zł można obsiać 1 ha cebulą w typie rijnsburger.
Spośród odmian marchwi przeznaczonych dla przemysłu warto wymienić SV5300DN F1, którą cechują rekordowa plenność oraz wysoka zdrowotność i bardzo silny wigor wzrostu. Ma wysoką zawartość cukrów przez co nadaje się do wytwarzania soku. Inna odmiana CR2289 F1 wykształca korzenie o długości 25-35 cm w bardzo ciemnym kolorze bez zielenienia główki. Cechują ją bardzo równomierne wschody i bardzo obfite plony.
Spośród odmian papryki godne polecenia jest zwłaszcza Red Mountain F1. Gwarantuje ona pełne wybarwienie bez względu na warunki atmosferyczne. W doświadczeniu przeprowadzonym przez firmę Seminis dała ona 1,36 kg plonu z pojedynczego krzewu. King Artur F1 to odmiana o grubej ściance, późniejsza o 7-8 dni. Socrates F1 wykształca kompaktowe owoce w dużej ilości nawet w niezbyt korzystnych warunkach atmosferycznych. Aristotle F1 jest bardzo plenna. Jej zbiory mogą oscylować w przedziale 50-60 ton/ha. Nie wybarwia się jednak najlepiej, jeśli lato jest pochmurne i chłodne. Odmianę Kaptur F1 charakteryzuje podłużny kształt i jednolite, czerwone wybarwienie. Odznacza się łatwym zbiorem i dobrą wentylacją krzewu. Owoce są luźno rozmieszczone na krzewie, co ułatwia ich zbiór. Żółta odmiana w typie blok o bardzo atrakcyjnych wizualnie owocach to Luzon F1. Dojrzewa po King Artur, nie ma problemów z jej zbytem.
W ofercie Seminis jest też pokaźna paleta pomidorów gruntowych. Odmiana ‘Progress F1’ jest jedną z najwcześniejszych, ma wysoki Brix. ‘Jag 8810 F1’ ma intensywny kolor i podobne wielkościowo owoce o masie 75-80 g. Dojrzewają u niej całe grona równocześnie, co ułatwia zbiór, który może zostać wykonany mechanicznie. Większe owoce, o masie dochodzącej nawet do 150 g daje ‘Chelse F1’. Atrakcyjny pod kątem zbierania owoców jest także ‘Docet F1’, który umożliwia zbiór półmechaniczny polegający na otrząsaniu owoców do skrzyniopalety, lub na przyczepę z krzewu po jego uprzednim wycięciu. Ma owoce dwukomorowe, można je konserwować w całości. Od 2 lat w sprzedaży jest odmiana ‘Hedon F1’, który ma owoce większe od odmiany ‘Docet F1’ o około 20%.
Warzywa z rozsady
Zakup rozsady pozwala plantatorom na oszczędność czasu i redukcję nakładu pracy niezbędnego do przygotowania roślin do wysadzenia na ich docelowe miejsca. Rafał Kargol jest producentem rozsady zaopatrującym plantatorów warzyw z Lubelszczyzny. Od 2015 roku gospodarstwo specjalizuje się w produkcji rozsady kapusty, kalafiorów i brokułów oraz papryki. Kalafiory i brokuły dostarczane są w tacach ze 160 otworami. Do najwcześniejszych nasadzeń nasiona wysiewane są z 6 tygodniowym wyprzedzeniem – tyle trwa okres produkcji. Dłużej o tydzień trwa wytwarzanie rozsady papryki, co podyktowane jest bardziej złożonym procesem produkcyjnym. Papryka dostarczana jest do odbiorców na tacach o 77 otworach. Ze względu na lokalny wymiar aktywności podmiotu zaletą są niższe koszty transportu. Firma nie przyjmuje już zamówień na rozsadę papryki, ale wciąż można zamawiać kapustę, kalafiory i brokuły. Ze względu na troskę o zdrowotność roślin gospodarstwo do oferty wprowadziło możliwość nabywania szczepionej rozsady papryki. Z racji wyższych kosztów jej produkcji, z ekonomicznego punktu widzenia, jest ona polecana przede wszystkim do upraw pod osłonami.