Nowe typy kapust i ich odmiany z Hazery – Charsznica 2021

Damian Micyk jest zadowolony z uprawy odmiany Tyson F1



Początki jesieni to tradycyjny czas przeglądu asortymentu firm nasiennych na polach kapusty na północ od Krakowa. Także i w tym roku przy okazji Charsznickich Dni Kapusty można było zapoznać się z ofertą odmian dostępnych na krajowym rynku. W gospodarstwie Damiana Micyka w Szarkówce swe poletka pokazowe zorganizowała firma Hazera. Jej przedstawiciel, Piotr Manista, opowiedział o ofercie firmy główny nacisk kładąc na nowości, które dobrze rokują w polskich warunkach uprawy.

Do kiszenia, na surówki i nie tylko

Jedną z odmian, które wyróżnił, był Tyson F1. To kapusta o 120 dniowym okresie wegetacji. W zagęszczeniu 25-27 tys. szt./ha odmiana ta tworzy główki o masie 5-6 kg. Dzięki temu plon jest wysoki a surowiec na krajankę bardzo dobrej jakości. Tysona F1 można sadzić jednak także i pod koniec czerwca w zagęszczeniu 35-40 tys. szt./ha. W takich warunkach główki będą mieć masę 2-3 kg. Plon z takich właśnie późniejszych nasadzeń przechowywać można do marca i sukcesywnie kolejne partie zagospodarowywać. Kapusta ta ma cienki liść, jest idealna do kiszenia – mówił P. Manista.

Campbell F1 to odmiana pozwalająca na uzyskanie główek o masie 3-4 kg po upływie ok. 140 dni. To wariant w typie Abel F1, jedynie nieco wcześniejszy. Kapustę tę można uprawiać z myślą o maksymalnie długim przechowywaniu, nawet do końca kwietnia. Bardzo gruba woskowa okrywa sprzyja zachowaniu dobrej zdrowotności, wciornastki preferują żer na innych odmianach.

Stożkowe i płaskie

Hazera w swej ofercie posiada także odmiany kapust o główkach o niestandardowych kształtach. Są to na przykład kreacje Callaway F1 czy Monarchy F1. Pierwsza z nich to kapusta płaska, dobra na gołąbki czy surówki. Jej okres wegetacji to 70-75 dni. Druga z wymienionych odmian przyjmuje kształt stożkowy, a dojrzałość zbiorczą osiąga po takim samym okresie, a więc po ok. 70 dniach. To ciekawy wariant dla plantatorów, którzy na tego typu produkt posiadają zbyt.

Więcej o wymienionych odmianach można dowiedzieć się oglądając poniższy film:

Marchew także ważnym kierunkiem hodowlanym Hazery

W gospodarstwie Damiana Micyka podczas Charsznickich Dni Kapusty można było także zapoznać się z kilkoma odmianami marchwi, które ten gospodarz uprawia. Rosły tam odmiany Speedo F1, Subito F1 oraz Polydor F1. Zaprezentowany został także sprzęt do zbioru tego gatunku. Firmy uczestniczące w wydarzeniu zorganizowały swe stoiska, gdzie można było odbyć rozmowy z ich przedstawicielami: