O uprawie warzyw w Kazimierzy Małej


Przedsezonowe spotkania dla producentów to dobra okazja do wymiany doświadczeń, zdobycia nowej wiedzy i poznania ciekawych rozwiązań agrotechnicznych oraz nowych odmian do uprawy. Tak też było w poniedziałek, 24 lutego w Kazimierzy Małej (woj. świętokrzyskie), gdzie swoje spotkanie dla producentów zorganizowała firma Bayer/Seminis.

Trzy gatunki warzyw

Najciekawsze odmiany marchwi, cebuli i ogórka z portfolio Seminis przedstawili Mariusz Kąkol i Karolina Misztal. W marchewce specjalista zwrócił szczególną uwagę na odmianę Carruba F1, która daje wysoki plon, nie jest podatna na pękanie i nadaje się pod zbiór mechaniczny. Podkreślił także, że wzrasta zainteresowanie odmianą Carvora F1. Do długiego przechowywania polecił odmianę Caribou F1, którą charakteryzuje duże wyrównanie, wyższa tolerancja na zabiegi herbicydowe i na pękanie.

W cebuli Mariusz Kąkol zwrócił uwagę producentów na odmiany mieszańcowe, jak np. odmiana Lovito F1, będąca połączeniem typu rijnsburger i amerykańskiego. Jest to odmiana dobra do wczesnego siewu, nie jest tak wrażliwa na przymrozki lub jarowizację oraz utrzymuje mocny wzrost w czasie upałów, dając wczesny plon, do uniwersalnego przeznaczenia.

Karolina Misztal omówiła dwie propozycje odmian ogórka gruntowegoNadusha F1 i Monisia F1. Pierwsza polecana jest do przetwórstwa, zwłaszcza na kwaszenie, ponieważ ma grubą skórkę, zachowuje kolor i chrupkość oraz ma wyjątkowe walory smakowe. Druga z odmian choć nowa, to już zyskała dużą popularność, ponieważ zapewnia wczesny i wysoki plon oraz dobre wyrównanie i jakość.

Więcej o odmianach Seminis w odrębnym materiale, który wkrótce pojawi się na warzywapolowe.pl!

Walka z nicieniami

Dr Aneta Chałańska z NEF Science w Skierniewicach omówiła diagnostykę i ochronę upraw korzeniowych przed nicieniami. Wśród omówionych szkodników były korzeniaki, niszczyki, guzaki, spiralniki, krępaki i szpileczniki.

Specjalistka zwróciła uwagę na to, że guzaki i korzeniaki często współdziałają z patogenami glebowymi, jak np. Pythium i Phytophtora oraz Fusarium. Dlatego przy zwalczaniu chorób odglebowych warto zwrócić uwagę na problem nicieni i do ochrony podejść kompleksowo. Również pobieranie próbek gleby powinno odbywać się w odpowiednich warunkach – gdy temperatura wzrośnie do 8-10oC. Warto również do analizy przekazać roślinę, na której również można wykryć nicienie.

W wypadku korzeniaków próbki pobierać można już od lutego – nie reagują na temperaturę, ale na wilgoć, dlatego nie zaleca się pobierania próbek gleby w miesiącach letnich. Nie wykryjemy ich także w próbkach roślin, ponieważ jedynie nakłuwają korzenie.

Do ograniczania nicieni najlepsze jest odpowiednie zmianowanie. Aneta Chałańska poleciła również preparaty mikrobiologiczne, które ograniczają nicienie. Z substancji chemicznych pozostał fluopyram, można także zastosować przed założeniem uprawy nawóz cyjanamid wapnia.

Rozwiązania biologiczne

Jan Wcisło z firmy Bioagris przedstawił polecane w uprawach warzywniczych produkty firmy. Wśród nich były nowe preparaty: TrichoTech Bio – zawierający bakterie Bacillus oraz grzyby Trichoderma harzianum, który może służyć np. do przygotowania rozsad roślin niemikoryzujących oraz TwinTech Bio, do stosowania przed siewem lub sadzeniem roślin w formie oprysków gleby i płytkiego wymieszania preparatu. Polecił także produkt Polyversum WP, który w pietruszce może być pomocą przy ograniczeniu problemów z ordzawieniem korzeni oraz w celu ograniczenie rozwoju chorobach przechowalniczych – dlatego stosuje się go np. do zamgławiania komór przechowalniczych.

Z kolei preparat Protector będący adiuwantem wielofunkcyjnym może pomóc np. w zabezpieczeniu cebuli przed fitotoksycznością herbicydów.

Rola wapnia i analiz gleby

Klaudia Zamkowska z firmy Yara Poland podkreśliła wagę analiz gleby i wody, aby dobrze rozpoznać zapotrzebowanie roślin. Zachęcała do regularnego wykonywania analiz ogrodniczych. Zwróciła także uwagę na potrzebę badania zawartości wapnia w glebie – gdyż poziom pH nie zawsze odzwierciedla zawartość wapnia dostępnego dla roślin. Stosowanie kredy nie zastąpi stosowania saletry wapniowej – powiedziała.

Spośród produktów Yara zarekomendowała YaraLiva Nitrabor jako nawóz saletrzany pozwalający uzupełnić niedobory przyswajalnego wapnia oraz produkty Yara Unika Calcium i Yara Liva Tropicote. Omówiła także preparat Yara Amplix Actisil – kwas ortokrzemowy poprawiający kondycję roślin oraz Yara Vita Leotrac – koncentrat kwasów humusowych polecany m.in. do stosowania na glebach wyeksploatowanych do poprawy ich stanu, a także poprzez fertygację, gdyż dzięki niskiemu pH nie zapycha linii kroplujących.