W trakcie Dnia sałatowo-rzodkiewkowego, który odbył się w Majkowie Folwark swe rozwiązania zaprezentowany m.in. firmy Osadkowski i Cosmocel. Reprezentanci tych firm skupili się na produktach, które jednocześnie żywią rośliny i pomagają im pozostać w dobrej zdrowotności.

Miedź i siarka a choroby bakteryjne

Artur Śliz z firmy Osadkowski przypomniał o właściwościach miedzi i siarki. Oba te pierwiastki są potrzebne roślinom do wzrostu, ale pomagają im także zachować dobrą kondycję w obliczu presji chorób bakteryjnych. Ion Blue zawiera po 5% obu tych pierwiastków. Szybko wchłaniają się one w rośliny, odżywiają je, zasuszają plamy po wystąpieniu chorób i redukują możliwość pojawienia się kolejnych tego typu objawów. Ion Blue można stosować łącznie z fungicydami. Zalecana dawka to 0,5 l/ha co 10-14 dni.

Ograniczanie presji szkodników

Karol Majchrowski, Cosmocel

Mite Mite, produkt zarejestrowany jako nawóz wapniowy oferowany przez Cosmocel, wykazuje inne jeszcze niż tylko odżywcze właściwości. Przybliży je Karol Majchrowski, przedstawiciel tej firmy. To naturalny produkt, który wpływa na procesy fizjologiczne roślin, które ograniczają występowanie szkodników na nich. Jest przy tym zupełnie bezpieczny w użyciu w kontekście pozostałości ś.o.r. w plonie. Zabiegi wykonywać można w szerokim zakresie temperatur, od 18 do 32°C. Optymalna wilgotność względna powietrza do stosowania preparatu wynosi 45-85%. Przy spełnieniu tych parametrów można uzyskać bardzo wysoką efektywność działania Mite Mite, jedynie nieznacznie ustępującą typowym, dobrej jakości środkom chemicznym. Na katalog gatunków, których populację ogranicza ten produkt składają się przędziorki, tantniś krzyżowiaczek, mszyca zielona, mączlik warzywny czy roztocza.

Więcej o obu omawianych preparatach można dowiedzieć się oglądając poniższy materiał filmowy zarejestrowany w trakcie Dnia Salatowo-rzodkiewkowego: