W Maszkowicach 17 września odbyły się warsztaty polowe dotyczące uprawy pora, selera i marchwi . Głównym organizatorem wydarzenia była firma Nunhems Poland. W realizacji przedsięwzięcia towarzyszyły jej Yara Poland, BASF oraz Działek hurtownia ogrodnicza. W trakcie pokazów zaprezentowano odmiany porów, selerów i marchwi a także przekazano informacje dotyczące nawożenia i ochrony tych roślin.

Pokazy w deszczu

Pomimo niefortunnej pogody na pole należące do Mariusza Błaszczyka przybyło kilkudziesięciu plantatorów. Tam mogli wysłuchać wystąpień Pawła Dworzańskiego z Nunhems. Pierwsze z nich dotyczyło specyfiki odmian porów, w drugim mówił o marchwi. Na spotkaniu obecny był także inny przedstawiciel tej samej firmy, tj. Marcin Dąbrowski. Ten specjalista skoncentrował się z kolei na zagadnieniach odmianowych, ale po części także agrotechnicznych związanych z produkcją selera. Głos zabrał także Maciej Wita z BASF. Przybliżył zagadnienia związane z ochroną warzyw, m.in. preparatami takimi jak Dagonis czy Signum. Ostatnim prelegentem w niedzielne popołudnie w Maszkowicach był Wojciech Kopeć z firmy Yara. We wstępie przekazał informacje o areałach uprawy gatunków, których dotyczyło spotkanie w powiecie łęczyckim i w Polsce, a następnie omówił programy nawożenia porów, selerów i marchwi w gospodarstwie Mariusza Błaszczyka.

Warsztaty polowe – fotogaleria

Choć spotkanie rozpoczęło się pod namiotem z uwagi na silny momentami opad deszczu, to z biegiem czasu aura zrobiła się na tyle łaskawa, że wszyscy uczestnicy spotkania mogli przejść  do kwater z różnymi odmianami wszystkich trzech gatunków warzyw wspomnianych powyżej. Tam odbyła się ich prezentacja a dodatkowo wykłady o nawożeniu i ochronie. Rośliny prezentowały się okazale, choć warunki uprawy nie zawsze były optymalne np. jednorazowy opad deszczu w wysokości ponad 70 mm wody, co miało negatywny wpływ na rośliny. Jednak dzięki obranej strategii regeneracyjnej udało się im przywrócić wigor. Dzięki poniższej fotogalerii można zorientować się jak warzywa wyglądały w dniu warsztatów, tj. 17 września.