W tym roku z inicjatywy firmy Bayer zaczął funkcjonować System Wspomagania Decyzji Vademecum. Jest to ogólnodostępna część projektu Vademecum, która w przyszłości będzie sukcesywnie rozszerzany. Godny uwagi jest również fakt wprowadzenia do oferty dwóch środków biologicznych, które mogą stanowić stanowić ciekawe rozwiązanie w ochronie wielu gatunków warzyw. Contans WG i Serenade ASO są już dostępne w handlu.

Dane metrologiczne z przeszło 100 stacji meteorologicznych, to również godne polecenia rozwiązaniem dla producentów warzyw. To właśnie warunki pogodowe są głównym wyznacznikiem zagrożenia ze strony wielu chorób. Warto więc korzystać z http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/

 Contans WG już dostępny

Fungicyd biologiczny Contans WG jest już dostępny u 5 dystrybutorów, którzy podpisali z Bayerem specjalne umowy na obrót tym produktem w sezonie 2016. Poniżej lista dystrybutorów do których powinny się zwracać wszystkie podmioty zainteresowane zakupem Contansu. Są to autoryzowane firmy posiadające stosowne chłodnie do przechowywania środka.

Dystrybutorzy: Agrocentrum, Agrosimex, Arvensis, DNK, Procam

Contans WG jest dostępny w opakowaniach 4 kg.

Contans WG jest biologicznym fungicydem służącym do walki zapobiegawczej ze zgnilizną twardzikową w uprawach warzyw i roślin ozdobnych w gruncie, a także pod osłonami oraz w rzepaku ozimym i tytoniu.

Contans WG zawiera grzyb Coniothyrium minitans, który działa selektywnie na zarodniki przetrwalnikowe zgnilizny twardzikowej (sklerocja) powodując ich rozkład. Coniothyrium minitans namnaża się na rozłożonych sklerocjach przez co efekt ochrony wydłuża się. Odpowiednio zastosowany Contans WG może znaczą­co zmniejszyć liczbę sklerocjów w glebie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko infekcji zgnilizną twardzikową w przyszłości!

W uprawie warzyw korzeniowych (jak marchew czy pietruszka) praktyka pokazuje, że najlepszą metodą jest aplikacja Contansu WG w dawce 4 kg/ha przed formo­waniem redlin. Dzięki takiej kolejności uzyskujemy bardzo dobrą dystrybucję preparatu w redlinie, co następnie przekłada się na wysoką skuteczność ochrony plantacji.

Serenade® ASO już w sprzedaży

Informujemy, że  nowy fungicyd biologiczny Serenade ASO jest już dostępny u partnerów handlowych Bayer w Polsce w opakowaniach a’1L. Produkt jest oferowany w wygodnej płynnej formulacji, nie ma specjalnych wymogów dotyczących warunków transportu i przechowywania.

Opis działania:

Serenade ASO jest mikrobiologicznym środkiem grzybobójczym o działaniu kontaktowym, w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC), zawierającym szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis i przeznaczonym do stosowania w uprawie truskawki, marchwi, sałaty, pomidora, papryki oraz oberżyny (bakłażana) przeciwko chorobom grzybowym.

Dawka i zakres stosowania:

Zgodnie z etykietą,  Serenade ASO stosujemy w maksymalnej dawce 8L. Zaleca się również stosowanie obniżonej dawki 5L+ wspomagacz. Środek wykazuje działanie w zwalczaniu szarej pleśni i alternariozy we wspomnianych powyżej uprawach ogrodniczych. W trakcie są dalsze rozszerzenia etykiety.

Zalety stosowania Serenade ASO:

  • Poprawia skuteczność działania integrowanych programów ochrony;
  • Przydatny w strategiach anty-odpornościowych;
  • Dopuszczony w rolnictwie ekologicznym;
  • Zero pozostałości, brak okresu karencji;
  • Bezpieczeństwo dla konsumenta i środowiska.

źródło: materiały informacyjne Bayer

750x400_warzywnicze