W Zakroczymiu pod Modlinem 3 sierpnia odbyło się spotkanie, na którym można było zapoznać się z bogatą ofertą buraczka z portfolio firmy Sakata. Linie hodowlane pochodzą z USA, więc nie dziwiła obecność licznego zespołu pracowników, którzy przebyli ocean by spotkać się z europejskimi plantatorami nad Wisłą. W języku polskim na pytania gości odpowiadała Klaudia Horlop. Opowiadając o ofercie Sakaty, szczególną uwagę zwróciła na odmiany buraczków przeznaczone do uprawy w Polsce.
Odmiany buraczków do długiego przechowywania
Jedną z najpopularniejszych odmian buraczka w ofercie firmy Sakata jest Cardeal F1. To odmiana cechująca się wysokim wskaźnikiem Brix. Zawartość cukru wynosi tu 12-15%. To czyni ją odmianą uniwersalną, którą można zbywać zarówno na świeżym rynku jak i w zakładach przetwórczych. Cardeal F1 daje się długo przechowywać bez poważniejszych start. Buraczki tej odmiany są okrągłe, mają gładką skórkę. Cechy budowy roślin to raczej cienki korzeń spodni i przeciętnej wielkości rozeta liścienna. Co ważne, rośliny tej odmiany w trakcie wzrostu relatywnie dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami.
Do wysiewu pod koniec czerwca i zbioru we wrześniu – październiku bardzo dobrą odmianą jest Kestrel F1. To podobna kreacja do poprzednio opisanej, choć o niższej zawartości cukru. Z racji, że Kestrel F1 bardzo szybko wytwarza zgrubienie, może stanowić on z kolei interesujący wybór pod kątem produkcji botwiny lub również do zbioru buraczków o małej średnicy. Także dobrze znosi upalne dni.
Cechę tę posiadają również rośliny odmiany Falcone F1. Idealnym terminem siewu jest więc maj. Buraczki odmiany Falcone F1, których charakterystyczną cechą jest wyjątkowo gładka skórka, pozwalają na długie przechowywanie. To także kreacja o uniwersalnym przeznaczeniu.
Znaną na polskim rynku odmianą jest Red Hawk F1. To odmiana mieszańcowa, która nadaje się do przechowywania, lecz jej głównym atutem jest wczesność. Udaje się ona z pierwszych wysiewów w otwarte pole, ale dobrze reaguje także na okrycie osłonami. Inną zaletą jest długa przydatność do zbioru oraz dobry smak będący efektem dość wysokiej zawartości cukrów. Okres wegetacji trwa tu 70-80 dni. Genetycznie warunkowana naturalna odporność na presję patogenów sprawia, że odmiana jest przydatna w uprawach ekologicznych.
Typowo przemysłowy wariant
Taką opcję stanowi odmiana Rodina F1. Wykształca ona podłużne buraczki, co pozwala na większe ich zagęszczenie i w efekcie większy plon. Różnica ta na przestrzeni lat wynosi średnio 25-30%. Odmiana cechuje się wybornym wigorem oraz wysokim stopniem wyrównania. Okres wegetacji nie przekracza tu 100 dni. Pomimo, że odmiana została stworzona z myślą o zaopatrzeniu zakładów przetwórczych, to zdarza się, że niektórzy plantatorzy z powodzeniem oferują ją także na świeżym rynku ze względu na walory smakowe i wysoką zawartość cukru.
Odmiany buraczków na świeży rynek
To m.in. odmiana ustalona, wydająca plon o pomarańczowo-złotej barwie. Nosi nazwę Golden Eye. Sakata proponuje uprawę tej kreacji przede wszystkim gospodarstwom, gdzie uprawia się nieduże czy wręcz małe ilości różnych gatunków i odmian warzyw. Na ekspozycji na stosiku Golden Eye przyciągnie wzrok i uwagę konsumentów. Zaletą jest łagodny smak, a buraczki te można zarówno konsumować na surowo jak i gotować czy też piec. – wyjaśnia Klaudia Horlop. Golden Eye to odmiana, która powinna być uprawiana na zbiory w średnio późnych lub późnych terminach.
Inną ciekawostką jest odmiana Chioggia Guardsmark. To dwukolorowy buraczek, który ożywi wygląd surówek czy innych jeszcze potraw. Pewną szansę może stanowić jego uprawa także pod katem zaopatrzenia restauracji. Zgrubienia osiągają przeciętną wielkość, plonowanie jest na przyzwoitym jak na ustaloną odmianę poziomie.
Nowości w ofercie
Kreacją wartą uwagi, która już niebawem trafi do handlowej oferty firmy Sakata, jest BE 10911 F1. To mieszaniec do zbiorów w terminach wczesnych lub średnio wczesnych. Odporny na jarowizację. Zaletą tej wariacji jest wysokie wyrównanie. Wykształca on mniejszą rozetę, więc ogławianie nie stanowi tu większego problemu. Zaletą jest niebywale intensywnie czerwony kolor.
Inną ciekawą odmianą, która niebawem pojawi się w handlowym portfolio Sakaty jest BE 10335, buraczek w typie Detroit. Zgrubienia w tym przypadku mają kulisty kształt, a skórka jest bardzo gładka. Wiele wskazuje na to, że cechy użytkowe tej odmiany sprawią, że zyska ona popularność zarówno wśród plantatorów zaopatrujących przetwórców, jak i tych którzy oferują warzywa na świeżym rynku, a być może także i hobbystów.
Więcej zdjęć w fotogalerii