Odmiany kapust i marchwi o podwyższonych walorach handlowych

Hubert Tabor z firmy HM Clause

Tradycyjnie już w gospodarstwie Roberta Maja w miejscowości Charsznica swoje poletka odmianowe przygotowała firma HM.Clause we współpracy z jej regionalnym przedstawicielem firmą Centrum Ogrodniczym Jurek. Na poletkach prezentowano 8 głównych odmian kapusty oraz trzy odmiany marchwi.

Pierwszą odmianą dedykowaną do kwaszenia jest Brigadier F1, jest to uznana kreacja, która w 130 dni buduje główki o masie ponad 4 kg, odmiana ta pozwala na produkcję bardzo dobrej jakości kwaszonki o wysokiej zawartości witaminy C. Warto uwagi jest bardzo wczesna, bo o 90-dniowym okresie wegetacji odmiana i nazwie Bravo F1. W czasie pokazów miała ładne, zbite główki o masie około 2,5 kg, odmiana ta nadaje się do sprzedaży na świeży rynek oraz do kwaszenia, może być bez obawy o straty jakościowe przetrzymana w polu do około 110 dni. Decurion F1 to nowa odmiana, pierwszy rok w sprzedaży, o 130-140-dniowym okresie wegetacji, dobra do przechowywania, jest pokryta dużą ilością wosków, a przez to jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe. Marabou F1 to odmiana o 140-dniowym okresie wegetacji i długiego przechowywania nawet do końca maja, po przechowywaniu nadaje się również do kwaszenia. Odmiana ta rekomendowana jest do zbioru, kiedy główki mają masę 2,5 kg.

Nową odmianą marchwi prezentowaną przez HM.Clause jest odmianą w typie nantejskim o nazwie Priam F1. Odmiana ta ma około 140-dniowy okres wegetacji, nadaje się do długo przechowywania, ma bardzo zdrową nać, a przez to doskonale sprawdza się w zbiorze kombajnowym. Korzeń ma długość około 20 cm, a więc preferowany przez świeży rynek, korzenie są gładkie i wyrównane, a przez to łatwe do mycia.