Kapusta jest jednym z najważniejszych gatunków warzyw uprawianych w Polsce i stanowi 20-25% ogólnej ilości warzyw zbieranych co roku w Polsce. Jest to warzywa związane z nasza tradycyjną kuchnią i spożywane w różnej postaci. To sprawia że na rynku mamy ogromne bogactwo odmian, prze z co dobór tych najlepszych może okazać się niekiedy dość trudny. Pomoże w tym spotkanie w formie Webinarium zaplanowane na 25 i 26 lutego 2021.

Uprawa kapusty w Polsce

By potwierdzić zawarte we wstępie stwierdzenie o udziale kapusty w tonażu wszystkich warzyw produkowanych w Polsce, wystarczy spojrzeń na statystyki. Z ogólnej ilości warzyw gruntowych jakie są zbierane w Polsce (w zależności od roku 4- 5 mln ton) to właśnie kapusta ma największy udział wynoszący w zależności od roku od 0,8 mln ton do nawet 1,2 mln ton. Tym samym to właśnie Polska jest liderem w produkcji kapusty wśród krajów Unii Europejskiej. Najwięcej kapusty zbiera się w województwach: małopolskim, mazowieckim, łódzkim oraz wielkopolskim.

Najpopularniejsza w uprawie jest oczywiście kapusta głowiasta  biała. W wielu rejonach kraju uprawiane są także kapusta pekińska, włoska, kapusta czerwona i brukselka, ale uprawy te zajmują niewielkie areały.

Eksport kapusty nie jest duży i  wynosił w ostatnich latach od 37 do 75 tys. ton, co stanowiło średnio 6% jej produkcji.

W Polsce uprawiana jest głównie kapusta głowiasta biała

Czym się kierować przy wyborze odmiany kapusty

Kwestia doboru odmian jest bardzo ważna. Wśród czynników jakie trzeba uwzględnić jest przede wszystkim przeznaczenie kapusty. Czy będzie przeznaczona do sprzedaży na świeżym rynku, czy do przetwórstwa, a może do przechowywania lub kiszenia? To jest pierwsze podstawowe pytanie na jakiem musimy sobie odpowiedzieć. Kolejna kwesta to stanowisko na jakim będzie rosła kapusta, w tym gleby, mikroklimat i możliwości nawadniania. Odmiany o silnym systemie korzeniowym na pewno lepiej sobie poradzą na glebach lekkich i przepuszczalnych, czy przy braku możliwości nawadniania. Ważna kwestią będzie też okres wegetacji. Wiele odmian, zwłaszcza późnych ma długie okresy wegetacji wynoszące 120 a nawet 140 dni. Trzeba jednak pamiętać że im dłużej kapusta rośnie w polu tym wymaga większych na pielęgnację czy ochronę. Kolejna kwestia to podatność na choroby, ale też pewne szkodniki. Mamy już dostępne wiele odmian kapust odpornych na groźne dla tego gatunku choroby, w tym sprawcę kiły kapustnych. Szczególnie ostatni sezon 2020 pokazał jak cenna może być to cecha zwłaszcza na stanowiskach gdzie kiła kapusty występuje.

kiła kapusty
Stopień porażenia kiłą kapusty odmian standardowych (z prawej) & stan odmiany odpornej na kiłę kapusty

Aktualna wiedza o odmianach

Webinarium będzie odbywać się przez dwa dni 25 i 26 lutego i będzie transmitowane na naszym profilu Facebook oraz kanale You Tube. Udział jest bezpłatny. Podczas webinarium przestawione zostaną nowe odmiany kapust, ale tez nowinki technologiczne i uprawowe. Nie zabraknie też praktycznych porad z zakresu ochrony i zapobiegania występowaniu chorób kapusty, o czym opowie Piotr Borczyński z KPODR Minikowo Oddział Zarzeczewo. Szczegółowy program poniżej.

Zapraszamy do zarejestrowania się w wydarzeniu FB:

https://fb.me/e/1C9XdQrI1

Program

25 luty: Jakie kapusty warto uprawiać w sezonie 2021? Cz. I

Dobra rozsada gwarancją wysokich plonów – Grupa Producentów Rozsad KRASOŃ

Nowe odmiany a wyzwania w produkcji kapust – Mariusz Kwiatkowski, Syngenta Polska

Dobór Odmian Kapusty przy zmiennym rynku – Tomasz Nożykowski, Rijk Zwaan Polska

Primactive- lepiej zapobiegać niż leczyć – Andrzej Zbroja/Tradecorp

26 luty: Jakie kapusty warto uprawiać w sezonie 2021? Cz. II

Kapusty na drugą połowę sezonu – Lukasz Bogaczyk, Enza Zaden

Nawożenie wapniem – receptą na uzyskanie dobrego plonu handlowego – Klaudia Zamkowska/ Yara Poland

Jakiej kapusty wymaga współczesny rynek – Paweł Glanowski, Bejo Zaden

Problemy z kiłą i nie tylko. Choroby kapusty i jak im możemy zapobiegać? – Piotr Borczyński, KPODR Minikowo Oddział Zarzeczewo

Zapraszamy