Ekologiczna produkcja warzyw to dla wielu nowe wyzwanie dla innych chleb powszedni. Chcą rozpocząć taki profil produkcji warto skorzystać z doświadczeń innych producentów. Swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie dzieli się z nami dr Beata Studzińska, dyrektor ds. produkcji na Farmie Świętokrzyskiej.

Pani Beato, proszę na początek przybliżyć jak obecnie wygląda wasza „Farma” i jaki jest zasięg działania?

Beata Studzińska: Farma Świętokrzyska sp. z o.o. powstała na bazie gospodarstwa ekologicznego, które Pan Łukasz Gębka zaczął prowadzić w 2004 roku. W 2008 roku rozpoczął sprzedaż internetową ekologicznych płodów rolnych z własnego gospodarstwa. W 2010 roku pojawiły się pierwsze przetwory produkowane na Farmie.  Od 6 lat Farma prowadzi sprzedaż w sieciach zarówno świeżych warzyw i owoców, jak również przetworów, w tym kiszonej kapusty, ogórków itp. Początkowo sprzedaż opierała się na produktach pochodzących z własnego gospodarstwa od kilku lat prowadzone są kontraktacje wielu gatunków warzyw. Obecnie nasza Farma współpracuje z rolnikami w całej Polsce, jak również w okresach braku ekologicznych produktów polskiego pochodzenia – sprowadza je z zagranicy.

Co Pani zdaniem na chwilę obecną jest najtrudniejsze w produkcji ekologicznej?

B.S.: Sytuacja związana z pandemią Covid-19 spowodował spadek cen produktów konwencjonalnych a to pociągnęło również spadek cen na produkty ekologiczne. W produkcji ekologicznej ponoszone są wysokie nakłady na prace ręczną i tu również w wielu okresach borykamy się z deficytem chętnych do pracy w gospodarstwach.

Które gatunki warzyw udaje się produkować w sposób ekologiczny bez większych problemów a które są trudne?

B.S.: Stosunkowo łatwe do uprawy w gospodarstwach ekologicznych są warzywa uprawiane z rozsady, które prościej jest odchwaszczać (mechanicznie, ręcznie, stosując ściółki). Trudniej jest uprawiać  wszystkie warzywa z siewu do gruntu, a szczególnie drobnonasienne marchew i pietruszka. Koszty odchwaszczania tych warzyw wpływają istotnie na opłacalność danej uprawy, a one wynikają z przebiegu pogody i dostępnego zaplecza maszynowego.

By uprawiać warzywa ekologicznie trzeba umieć dobierać odmiany i korzystać z nasion ekologicznych. Czym się przy tym kierować?

B.S.: Z jednej strony należy dostosować się do preferencji odbiorcy warzyw, z drugiej strony wybierać odmiany odporne lub tolerancyjne wobec patogenów i szkodników. Na szczęście mamy tu coraz większe możliwości, przez co produkcja może być łatwiejsza i stabilniejsza.

Jak Pani widzi przyszłość gospodarstw ekologicznych w Polsce?

B.S.: Mówiąc o przyszłości na pierwszy plan wysuwa się konieczność mechanizacji prac w gospodarstwach, zwłaszcza ekologicznych.  Praca ręczna staje się coraz droższa a i o chętnych to takiej pracy jest coraz trudniej. Bardzo ważny staje się aspekt dbałości o żyzność gleby. Szczególnie w gospodarstwach ekologicznych jest to bardzo ważna a żyzna gleba zapewni optymalne plony o dobrej jakości. Stan pandemii i związany z tym ogólny kryzys mają wpływ na produkcję ekologiczną, a przede wszystkim na spadek cen za te produkty. Więcej na ten temat będę mówić podczas webinarium jakie odbędzie się 22 stycznia i na które wszystkich zainteresowanych ekologiczną produkcją serdecznie zapraszam.

Zapraszamy na Webinarium: Warzywa w ekologicznej produkcji. Dlaczego warto? 22 luty, godzina 17.00

Zapisz się na Webinar a otrzymasz pakiet konferencyjny od firmy ENZA ZADEN – LINK

Beata Mariola Studzińska, od 2018 roku jest dyrektorem ds. produkcji ekologicznej na Farmie Świętokrzyskiej sp. z o.o. Produkcją ekologiczną interesuje się od 1991 roku, pracując w zakresie doradztwa technologicznego lub poprzez działalność w jednostce certyfikującej. W 2012 roku ukończyła studia doktoranckie na wydziale Rolnictwa i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest autorką wielu artykułów i publikacji związanej z ekologiczną produkcją warzyw i produkcja zdrowej żywności.