Odmiany kapusty ogrodowej – zbiór, jak wygląda? – Coronet

Klaudia Horlop z firmy Sakata oraz Violetta Góral i Tomasz Otrębski z Inagri



Firma Sakata powszechnie kojarzona jest z bardzo dobrymi odmianami buraczków i brokułów. W ofercie tej firmy znajduje się jednak bardzo szerokie portfolio wartościowych odmian znacznie szerszej grupy warzyw polowych. Pomimo trudnych warunków pogodowych panujących na terenie większości Polski w październiku i listopadzie, odmiany kapusty na zbiór jesienny i do przechowania z tej firmy cechowały się dobrym wzrostem i wydały plon o więcej niż satysfakcjonujących walorach jakościowych.

Artykuł reklamowy

Odmiana Kajak F1 wyborna na deszczowe sezony

Odmiana kapusty Kajak F1 odznaczyła się wyjątkowo dobrą zdrowotnością w roku 2017

Odmiana Kajak F1 to odmiana cechująca się wysoką zdrowotnością. Posiada odporność HR FOC1. To także wariant przystosowany idealnie do długiego przechowywania. Co ważne, nawet po długim pobycie w przechowalni, główki tej odmiany zachowują atrakcyjny, zielony kolor. Okres wegetacji, zależnie od warunków, wynosi 130-140 dni.

Przekrój główki kapusty odmiany Kajak F1

Zaletą jest atrakcyjny wygląd. Odmiana ta wiąże okrągłe główki o masie 2,5 -4 kg. Są zbite, twarde. Dość wysokie ich osadzenie przeciwdziała zagniwaniu. Spodnia strona zachowuje więc atrakcyjny, handlowy wygląd. W smaku kapusta ta jest wyraźnie słodsza od większości uprawianych w tym czasie w Polsce odmian.

Kapusta Coronet F1 odporna na podgniwanie

Odmiana Coronet F1 o dobrej zdrowotności

Także rośliny odmiany Coronet F1 dobrze zniosły jesienną aurę. Ta odmiana ma nieco krótszy okres wegetacji niż poprzednio opisana. Najlepiej wychodzi z nasadzeń czerwcowych. Wzrost trwa średnio 110-120 dni. W tym czasie rośliny wykształcają też nieznacznie mniejsze główki niż w przypadku odmiany Kajak F1. Ich masa to na ogół 2,5-3 kg. Są one osadzone na dość wysokim i sztywnym głąbie, co minimalizuje prawdopodobieństwo ich podgniwania.  Ważnym atrybutem tej odmiany jest to, że w przypadku spiętrzenia prac czy niesprzyjającej pogody nawet po deklarowanym okresie wegetacji przez producenta kapustę można długo pozostawić w polu.

Odmiana Coronet F1

Nie odciśnie się to negatywnie na jej jakości czy walorze przechowalniczym. To kapusta w typie duńskim, pokryta warstwą wosku. Odporna na Fusarium.  W okolicach Błaszek sadzi się tę odmianę często po zbiorze wczesnych ziemniaków. Odpowiednio zadbana pozwala na sprzedaż do końca marca bez poważniejszych strat przechowalniczych.

Odmiana Arcticus F1 na zaopatrzenie sieci handlowych

Kapusta odmiany Arcticus F1

To najpóźniejsza odmiana w gronie kapusty na zbiór jesienny oferowanym przez firmę Sakata. Deklarowany okres wegetacji to 130-140 dni, choć w niektóre lata nieco się wydłuża. To kreacja o uniwersalnym zastosowaniu jeśli chodzi o termin sprzedaży. Nadaje się bowiem do bezpośredniego spożycia tak samo dobrze jak do długiego przechowywania. Rośliny mają tu zdecydowanie krótszy głąb niż w poprzednio omawianych odmianach. Główki o doskonałej strukturze osiągają masę 2-3 kg. Wizualną zaletą jest regularne unerwienie liści. Odmianę tę bardzo chętnie kupują sieci handlowe.