W trakcie spotkania w ramach Agro Akademii BASF w Kazimierzu Dolnym doszło do serii interesujących wykładów. Jeden z nich dotyczy przeglądu odmian warzyw przydatnych do uprawy na potrzeby zakładów przetwórczych. Prelekcję na ten temat wygłosił Hubert Tabor z firmy HM.Clause.

Organizatorzy spotkania z przedstawicielami przemysłu przetwórczego

Odmiany marchwi i papryki HM.Clause dla przemysłu

Muleta F1

W ofercie marchwi pojawiają się nowe odmiany. Jedną z nich jest Muleta F1, stworzona z myślą o zakładach przemysłowych. Cechuje ją bardzo dobre wybarwienie i wysokie plony, przewyższające nawet 80 t/ha. Długość wegetacji to ponad 150 dni. HM.Clause oferuje także interesujące odmiany papryki gruntowej. Obecnie wedle szacunków firmy areał uprawny tego gatunku w polu wynosi ok. 1000 ha w Polsce. Pewna barierą dla i tak dynamicznego wzrostu są wysokie koszty nasion. Z tego powodu w ofercie znalazły się odmiany niezbyt kosztowne, dzięki wprowadzonym promocjom. Pierwszą z nich jest Solario F1. W ostatnich latach HM.Clause obniżył znacząco jej cenę, aby ułatwić plantatorom dostęp do nasion. Masa owocu to 250 g, są duże i mięsiste. Odmiana bardzo wczesna, typu blok. Chouca F1 posiada bardzo wysoki potencjał plonotwórczy. To odmiana średnio 2 tygodnie późniejsza niż poprzednio omawiana kreacja. Stabilnie wiąże, także w różnych warunkach. Nieźle radzi sobie z okresowymi wysokimi temperaturami czy niedoborem wody. Owoce są wyrównane i duże. Ich masa to 300-380 g. Możliwe plony to 60-70 t/ha. Ta odmiana oferowana jest w promocji 10+1. Odmiana Basalt F1 jest najpóźniejsza. Wydaje owoce bardzo duże, o masie 350 – 500 g. Produkt dobrze się przechowuje. To papryka, którą zbiera się przede wszystkim na zielono. Jej zalety to wysoka odporność na fuzariozę oraz dobre przechowywanie.

Hubert Tabor w trakcie prelekcji

Warzywa kapustne na potrzeby zakładów przetwórczych

W gronie odmian przemysłowych kalafiorów, które także oferowane są w promocji 10 + 1, warto uwagę zwrócić na takie odmiany jak na przykład Flirt F1. Wytrzymuje on upały oraz uprawę bez nawodnienia. Preferowana obsada to 27-30 tys. szt./ha. Z nawadnianiem lepiej sprawdza się Ardent F1.

Odmiana Raft F1

Odmiana Raft F1 to odmiana o okresie wegetacji ok. 75 dni. Podobną charakterystykę ma Sabord F1. Buduje on bardzo duże róże, nawet o masie 4 kg. Naruto F1 to odmiana jesienna. Cechuje ją najmniejszy udział kruszu. Odmiana ma dość długi okres wegetacji, wynosi on ok. 110 dni. W gronie odmian typu romanesco godna wzmianki jest odmiana Navona F1. To późna odmiana, tolerancyjna na jesienne przymrozki. Sadzi się ja w zagęszczeniu 22-25 tys. sz./ha. Gitano F1 jest odmianą tolerancyjną na mączniaka rzekomego. Przy różyczkowaniu daje drobny produkt, pożądany przez zakłady przetwórcze. Wymaga wzmożonej ochrony przed mączlikiem warzywnym. Odmiany brokułów o których mówił prelegent to m.in. Rumba F1. Jej okres wegetacji to 80-85 dni. Zalecane zagęszczenie wynosi 30-34 tys. szt./ha. Kuba F1 nadaje się do wysadzania już w kwietniu. To odmiana letnia.

Fasola, pomidory, kukurydza – odmiany przemysłowe

HM.Clause posiada niezwykle szeroką ofertę odmian fasoli. Odmiana Wyatt najbardziej rozpowszechniona jest na Kujawach. Strąk ma średnicę 9,5-10 mm a długość ok. 16 cm. Jest to odmiana bardzo wydajna. Clarke to sprawdzona odmiana w Polsce południowej. Długość strąka jest o 2 cm krótsza, grubość taka jak poprzednio. Są one bardzo dobrze rozmieszczone. Nie dotykają ziemi, ale nie są narażone na poparzenia słoneczne. Bowie to odmiana o strąkach o długości 12-13 cm. Jest ich jednak bardzo dużo na każdej roślinie. Cechuje ją mocniejszy nalot woskowy niż przy innych odmianach. Zaletą tej odmiany jest bardzo wysoka zdrowotność. Wśród odmian pomidora polowego warto wymienić odmianę CLX 38215 – Pegaso F1. Jest przydatna do zbiorów kombajnowych, choć daje dobre wyniki przy zbiorze ręcznym.

Michał Taraska z HM Clause uważa, że dobór odpowiednich odmian warzyw może przynieść zakładom przetwórczym wymierne korzyści

Pietrarossa F1 to odmiana mniejsza, o masie owocu ok. 100 g. Dyno F1 to odmiana standardowa, sprawdzona. Jest ona chętnie akceptowana przez zakłady przetwórcze. HM.Clause oferuje także odmiany kukurydzy cukrowej. Wprowadzane są obecnie odmiany przemysłowe. Superwczesną odmianą jest Kiara F1. Jest to odmiana supersłodka, o długich ziarniakach. Kinze F1 jest późniejsza, ale także zapowiada się bardzo obiecująco pod kątem wykorzystania jej w celach przemysłowych.