Ogórki posiane, ale czy nie za późno?Choć z opóźnieniem to udało się wreszcie wysiać ogórki na plantacji prowadzonej w ramach projektu#100ton ogórków z hektara. Z racji opóźnionego terminu siewu trudno powiedzieć czy uda się uzyskać tytułowy efekt, ale będziemy walczyć do końca!

Ze sporym poślizgiem wysiane zostały ogórki w projekcie 100 ton ogórków z hektara. Na to opóźnienie złożyło się kilka czynników. Między innymi były to obfite opady deszczu, które uniemożliwiały przygotowanie zagonów. Ostatecznie przygotowano je 9 czerwca i jeszcze tego samego dnia został przeprowadzony wysiew ogórków. Zagony pojedyncze uformowano maszyną firmy Kruszec i okryto folia biodegradowalną z firmy Agrimpex. Podczas siewów w każdy otwór umieszczano po 2-3 nasiona.

Ogórki będą rosły na pojedynczych zagonach wyłożonych folią biodegradowalną

Do projektu wybrane tylko odmiany ogórków z przewagą kwiatów żeńskich. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim wpisie. Są to odmiany Zefir F1, Lokata, Ikar, Portal i Apollo.

To są bardzo uniwersalne odmiany. Przetwórnie są zainteresowane takimi odmianami bo zapewnią dobrej jakości surowiec do kwaszenia. Jest to też bardzo dobry ogórek na domowy przetwory i dobrze się sprzedaje w obrocie giełdowym. Wszystkie odmiany są tolerancyjne wobec mącznika rzekomego, wczesne, z gruba brodawką i jasną skórką – przypomina Dariusz Kacprzak z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki.