W gospodarstwie pani Elżbiety i Witolda Krzosek ogórki uprawia się w tunelach foliowych. Uprawy te prowadzi się w matach węglowych Carbomat z firmy Carbohort. W niektórych obiektach maty te są użytkowane już trzeci rok i, jak podkreślają gospodarze, cały czas spełniają swoją rolę. Zbiory ogórków rozpoczęły się już w dwa tygodnie od posadzenia rozsady.

Gospodarstwo regularnie odwiedza Radosław Łaźny, doradca uprawowy współpracujący z firmą Carbohort. Zaletą mat z węgla brunatnego Carbomat jest ich uniwersalność. Rośliny, posadzone zaledwie dwa tygodnie temu, już wydają pierwsze owoce. W tego typu matach ryzyko zalania czy przesuszenia systemu korzeniowego jest bardzo małe. Nawet w przypadku awarii nawadniania, rośliny nie wyschną. Maty Carbomat zapewniają również bardzo dobry rozwój systemu korzeniowego – podkreśla doradca.

Uprawa warzyw w matach Carbomat, daje bardzo dobre efekty. Dotyczy to również tych ogrodników, którzy dopiero zaczynają przygodę z uprawa warzyw w podłożach. Dodatkową ich zaletą jest możliwość ich użytkowania nawet przez kilka sezonów. Tu mamy uprawę prowadzoną już 3 sezon w tych samych matach. Nie obserwujemy absolutnie żadnych problemów ze wzrostem tych roślin – podkreśla Radosław Łaźny. Dodaje – Podłoże z węgla brunatnego zawiera wiele składników, które uwalniają się z biegiem czasu. Są to kwasy fulwowe i huminowe, co ma bardzo pozytywne przełożenie na wzrost roślin. 

Ogórki posadzono między 24 a 26 kwietnia, ustawiając na otworach w matach gotową rozsadę. Rośliny prowadzi się na jeden pęd. Z racji ich dobrej kondycji wypuszczano obecnie dodatkowe pędy, na których pozostawia się po trzy międzywęźla. W każdym z nich jest po 2-3 zawiązki. Szacuje się, że uprawa będzie prowadzona do lipca lub sierpnia bez problemów ze wzrostem roślin.