W ramach spotkań jakie pod koniec listopada zorganizowała firma Enza Zaden wraz z Grupą Producentów Rozsad KRASOŃ, Intermag i Agro-Sorb można było dużo się dowiedzieć o tym jak prowadzić dochodową produkcję papryki. Przy obecnych kosztach produkcji wszystkie detale uprawowe okazują się mieć znaczenie.  

Gotowa rozsada na dobry start uprawy papryki

Kisiele, Święta i Piaski to 3 lokalizacje gdzie – jak przypomniała Aleksandra Wronka – prowadzona jest produkcja rozsad w GPR KRASOŃ. Łączna powierzchnia obiektów uprawowych wynosi 19 ha (w tym 15 ha szklarnie i 4 ha hartowników) i to w nich produkowana jest rozsada warzyw. Asortyment produkcji jest bardzo zróżnicowany od nowalijek poprzez sałaty, cały szereg warzyw kapustnych, pomidorów, papryk, ogórka, ale też wielu gatunków ziół. Bardzo dynamicznie rozwija się produkcja selera produkowanego w formie przycinanej. W 2021 roku rozsady papryka wyprodukowano w ilości 18 mln sztuk, w 2022 roku zanotowano pewien spadek, ale dotyczyło to przede wszystkim papryk gruntowych.

Papryka oferowana jest w formie pikówki w tacach 285 sztuk gdzie czas produkcji wynosi 26 dni. Również dostarczana jest gotowa rozsada papryki jak też papryka szczepiona. Większość warzyw w grupie nowalijek produkowana jest w tacach 150 otworów. Dostępne są od 20 lutego (sałaty od 30 stycznia). Rozsada sałat produkowana jest też w kostkach 4 x 4 cm. Element produkcji dobrej jakości jest ich hartowanie. Odbywa się to na około tydzień przed dostawą, kiedy to rośliny przewożone są na hartownik. Czasem zmienia się tylko  klimat w szklarni, gdzie przebywają rośliny w ostatnim etapie ich produkcji. Gotowa rozsada może być zamawiana bezpośrednio w GPR Krasoń, ale też u lokalnych dystrybutorów, np. firmie Agro Max, na takich samych warunkach finansowych.

Aleksandra Wronka przedstawiała jakie są możliwości zakupu gotowej rozsady papryki

Jak wpływać na lepszy wzrost roślin?  

Radosław Łaźny reprezentujący firmę Agro-Sorb, przedstawił jak można wpływać na lepszy wzrost roślin i tym samym wyższe plony. Przede wszystkim kluczowe dla każdej produkcji istotne jest uregulowanie odczynu gleby. Optymalne pH wpływa bowiem na przyswajalność wszystkich składników odżywczych, na życie biologiczne w glebie.

Radosłąw Łaźny omówił jak optymalnie stosować produkty aminokwasowe w uprawie papryki

Produkty oparte na aminokwasach oferowane przez Agro-Sorb produkowane są na bazie hydrolizie enzymatycznej. Oznacza to uwalnianie wolnych, nieuszkodzonych aminokwasów w procesie hydrolizy enzymatycznej, przy oddziaływaniu temperatury 40-60°C. Czy aminokwasy są potrzebne roślinom? W normalnych warunkach rośliny same wytwarzają potrzebne im aminokwasy. Trzeba jednak pamiętać, że podczas wzrostu rośliny są narażone na rożne czynniki stresowe i to właśnie dzięki dostarczaniem aminokwasów można te elementy stresu zniwelować i wspomóc rośliny. Biostymulatory pozwalają zapobiegać i łagodzić skutki stresu; równomiernie stymulować we wszystkich fazach wzrostu; wpływać na pobieranie większej ilości składników pokarmowych, lepiej wykorzystywać środki ochrony roślin. Jak i kiedy stosować biostymulatory?

Agro-Sorb Folium to bomba aminokwasowa, która wprowadza każdą substancję do rośliny, przyśpiesza transport w roślin i długość działania. Produkt poleca się do łącznego stosowania z większością fungicydów (oprócz środków miedziowych).

Agro-Sorb Radiculum zwiększa pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby. W ten sposób można znacząco przyśpieszyć proces produkcji rozsady i rozwój systemu korzeniowego.

Uczestnicy spotkania mogli wrócić do domów z nawozami od Agro-Sorb

Cala seria aminokwasów L-Amino+B (uzupełnienie boru), AL-Amino+Mg (uzupełnienie magnezu), L-Amino+K (uzupełnieni potasu) i L-Amino+Ca (uzupełnienie wapnia) to sposób na szybkie dostarczenie ważnych składników odżywczych dla roślin. Niektóre stosowane łącznie Ca + K (L-Amino + Ca & L-Amino + K ) dają możliwość łącznego dostarczenia składników wpływających bezpośrednio na jakość finalną produktów.

Czytaj również: