Pikujesz pomidory! Pamiętaj o tej zasadzie


Producenci produkujący rozsadę pomidorów gruntowych we własnym zakresie są w trakcie pikowania siewek pomidorów do wielodoniczek. Jak wykonać te czynności prawidłowo.

Bardzo często osoby przesadzające siewki pomidorów wyrwane ze skrzynek wysiewnych do wielodoniczek wciskają rośliny palcem ze łodygę nie obciskając dobrze systemu korzeniowego. Korzenie wtedy znajdują się w przestrzeni wypełnionej powietrzem, a nie glebą. Efekt – przy dość ostrym słońcu niestety rośliny zaczynają więdnąć i usychać. Nawet te dobrze przesadzone należy umieścić w miejscu lekko zacienionym przez kilka dni.

Bardzo ważne jest również utrzymanie przez około 5-7 dni optymalnej temperatury do wzrostu zwłaszcza w nocy. Powinna ona wynosić 12oC- 16oC. Rośliny wtedy szybko wznawiają wzrost i regenerują naderwany system korzeniowy.

Rozsada pomidorów po przepikowaniu w wielodoniczki

Kiedy już po przesadzeniu siewki wznowią wzrost dobrze by było zasilić je nawozem zawierającym dużą ilość łatwo przyswajalnego fosforu. Takie zasilenie należy przeprowadzić dolistnie. Następnie niezależnie od warunków w pomieszczeniu gdzie rosną rośliny co 5-7 dni należy opryskiwać rośliny produktem miedziowym Ion Blue. Zabezpieczy on młode rośliny przed chorobami zwłaszcza bakteryjnymi. Mogą one bardzo szybko zacząć się rozwijać wtedy kiedy jest chłodno, a powietrze jest wilgotne. 

Jeżeli rośliny są przykrywane na noc włókniną dobrze jest aby spoczywała ona na rusztowaniu, a nie bezpośrednio na roślinach co zapewni lepszą ochronę przed chłodem i nie będzie możliwości przenoszenia chorób bakteryjnych przez wilgotną tkaninę.