Polska kapusta do końca tygodnia, kalafiory także jeszcze w kwietniu


Sezon w tym roku nadchodzi wyjątkowo wcześnie. Wegetacja w tunelach przyspieszyła, więc napływu krajowych warzyw na rynek można spodziewać się znacznie wcześniej niż w poprzednich latach. Pierwsze główki kapusty już zostały wycięte, a w ilościach handlowych trafią do sprzedaży jeszcze w tym tygodniu. Szybszy jest także kalafior. Róże w połowie kwietnia w niektórych gospodarstwach osiągają średnicę 4-5 cm. Jeżeli ochłodzenie nie będzie zbyt silne, to w ciągu kilku, najpóźniej kilkunastu dni konsumenci będą mogli cieszyć się tym warzywem z rodzimych upraw.

Wczesna kapusta super wczesna

W gospodarstwie Rafała Dądy pod Sandomierzem niebawem ruszą zbiory. Kapustę tu sprzedaje się niemal przez cały rok. Na najwcześniejsze zbiory uprawia Vettel F1, potem Gregorian F1, Kilaprince F1 i Kepler F1 na przechowanie, czasem długie. Część kapusty trafia na świeży rynek, część w postaci poszatkowanej znajduje nabywców. O tym jak najwcześniejszy towar prezentował się 15 kwietnia można przekonać się oglądając poniższe zdjęcie nadesłane przez Rafała Żmudę z firmy Syngenta:

Rafał Dąda ze Słupczy prezentuje najwcześniejszą kapustę

Wczesny kalafior także przed normalnym terminem

W regionie podkrakowskim odmiana Speedstar F1 w uprawie tunelowej niebawem osiągnie gotowość do zbiorów. Wyjątkowo ciepły marzec oraz pogodny początek kwietnia sprawił, że rośliny miały dobre warunki do wzrostu. Rafał Żmuda i tam zrobił kilka zdjęć, które udostępnił nam, a my naszym czytelnikom: