Czas wystawić już pułapki na śmietkę kapuścianą? Monitoring plantacji 16.03.2024


Tam gdzie wysadzono rozsady warzyw kapustnych już czas aby zostały wystawione pułapki na śmietkę kapuścianą. Ze względu na warunki pogodowe należałoby wystawić pułapki zapachowe aby monitorować pojawienie się owadów dorosłych śmietki kapuścianej.

Czy potrzebne są pułapki na śmietkę?

Oczywiście większość rozsad jest obecnie zaprawiona Verimarkiem więc rodzi się pytanie po co wystawiać pułapki. Rośliny wysadzone w pole nie będą bowiem podlewane jak dawniej chloropiryfosem.  Jednak dobrze jest wiedzieć kiedy pojawią się pierwsze naloty śmietki na plantacje i kiedy się skończą. Nawet najlepsze zaprawienie rozsady cyjazypyrem niestety nie będzie trwało wiecznie i chroniło rośliny przed szkodnikami.  

Jak ustawić pułapki na śmietkę kapuścianą

Pułapki zapachowe trzeba ustawić w uprawie roślin, kilka metrów od brzegów pola. Najlepiej to zrobić w miejscach gdzie są zadrzewienia i zakrzaczenia lub wysokie miedze pokryte roślinami. Owady lubią miejsca zaciszne i cieplejsze gdzie lepiej i szybciej się rozwijają. Do wnętrza pułapki trzeba wlać wodę z odrobiną płynu do mycia naczyń aby zmniejszyć napięcie powierzchniowe wody. Pod pokrywkę należy podczepić świeży zapach wabiący szkodniki. Taką pułapkę należy sprawdzać co 2 dni.

Prawidłowo ustawiona pułapka na śmietkę kapuścianą

Kontrola pułapek na śmietkę kapuścianą

Progiem zagrożenie są odłowione średnio dwie muchy w ciągu dwóch dni. Kiedy są naloty owadów dorosłych śmietki składających jaja można oczywiście wykonywać zabiegi ochrony roślin produktami z grupy pyretroidów. To pozwoli zmniejszyć populację samic składających jaja w pobliżu roślin kapustnych. Trzeba te zabiegi jednak wykonywać ostrożnie i przestrzegać okresów prewencji, aby nie wytruć pszczół z pobliskich pasiek które przelatują na kwitnące rośliny.