Podsumowanie programu ochrony cebuli 2019

Bartosz Malanowski z firmy Bayer mówił o ochronie cebuli

W końcówce sierpnia we wschodniej Wielkopolsce w gospodarstwie Bartosza Pawlaka spotkałem się z Bartoszem Malanowskim z firmy Bayer. Podczas plenerowej imprezy dotyczącej uprawy cebuli w trudnym 2019 roku opowiedział o ochronie tego gatunku i o wyzwaniach jakie towarzyszyły zachowaniu roślin w dobrej kondycji.

Samosiewy rzepaku, komosa i szarłat

Cebula wysiana została w początku kwietnia. Problem stanowił niedobór wilgoci. Jednak optymalny, a więc wczesny termin siewu pozwolił na wykorzystanie wilgoci w gruncie po zimie. Dzięki temu wschody były wyrównane, co znacznie ułatwiło ochronę herbicydową. Jednym z produktów z tej kategorii wykorzystanym na tej kwaterze był Bandur 600 SC. To preparat, który niweluje zagrożenie pojawienia się na polu samosiewów rzepaku, a gatunek ten był uprawiany w tej kwaterze kilka sezonów temu. Przy okazji rozwiązany został problem występowania komosy i szarłatu– mówił B. Malanowski w Rozalinie.

Ochrona fungicydowa

Z gamy fungicydów w ofercie firmy Bayer w wizytowanej kwaterze gospodarz zastosował trzy: Fandango 200 EC, Infinito 687,5 SC oraz Luna Experience 400 SC. Kluczowe było przeciwdziałanie porażeniu cebuli przez stemphylium.  Nasilonej presji tej choroby sprzyjała upalna czerwcowa pogoda. Dlatego zdecydowaliśmy się w tamtym czasie na wykonanie zabiegu preparatem Luna Experience 400 SC. Działanie podjęte na czas zahamowało rozwój choroby, zaleczyło i zabezpieczyło rośliny przed dalszym rozwojem tejże choroby. Fandango 200 EC z kolei miało silny wpływ na witalność szczypioru. – wyjaśniał B. Malanowski. Dodał też, że Infinito 687,5 SC z kolei stosowano do ograniczenia presji mączniaka cebuli.

Więcej informacji na filmie: