Pojawia się śmietka i to w dużym nasileniu (komunikat warzywniczy 18 maja 2023)W niektórych regionach jest duże zagrożenie śmietką kapuścianą. W pułapkach może wyłapywać się niejednokrotnie po kilkanaście much. To może świadczyć o konieczności wykonania zabiegów zwalczających śmietkę kapuściną. Jakie preparaty warto zastosować?

Rozsady warzyw kapustnych wysadzone na początku kwietnia  zabezpieczone przed sadzeniem Verimarkiem powinny być teraz dodatkowo zabezpieczone produktem Movento. Oprysk wykonujemy w małej ilości cieczy stosując adjuwanty rozpuszczające woski roślinne. Może to być Trend czy Inex A. Jeżeli w danej uprawie nie mamy rejestracji produktu Movento możemy wykonać zabieg produktem Delia Stop, który higienizuje środowisko w pobliżu korzeni.

Warto pamiętać, że pierwsze pokolenie żeruje na korzeniach roślin. Z tego wzgledu opryski żadnymi innymi produktami nie są skuteczne ze względu na to, że nie przemieszczają się one do strefy korzeniowej chronionej rośliny. Wówczas zwalczanie śmietki kapuścianej nie będzie skuteczne.