Ruszamy z projektem – 100 ton ogórków z hektara

Wielokrotnie już na naszym portalu pisaliśmy o nowoczesnej uprawie ogórka. Na podwyższonych zagonach, z nawadnianiem i fertygacją, precyzyjna ochroną i optymalnym nawożeniem. Pisać łatwo ale, ale zrobić trudniej! Dlatego podejmujemy wyzwanie. Zapraszamy Was do śledzenia naszego projektu „100 ton ogórków z hektara”, gdzie w praktyce pokażemy jak poprowadzić uprawę ogórka w nowej technologii. Naszym wyzwaniem jest zebranie 100 t ogórków/ha w jakości handlowej.

Gdzie i dlaczego?

Projekt „100 ton ogórków z hektara” realizowany będzie w miejscowości Hornigi koło Warki, w gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków. Młodzi ogrodnicy, od 3 lat prowadzą samodzielne gospodarstwo. Skoncentrowane jest ona na uprawie truskawek, ale od jakiegoś czasu zagościły w nim warzywa. Są nimi również ogórki. Produkuje się je na potrzeby przede wszystkim rynku warszawskiego. Warszawscy kupcy preferują przed wszystkim ogórki jasne, dość drobne (do 8-10 cm), grubobrodawkowe i pozbawione goryczki. Te cechy posiada odmiana Starter z firmy Polan – informuje Mateusz Włodarczyk. Siewy ogórków przeprowadzono w dniach 15-16 maja. Na miejsce stałe sadzona będzie gotowa rozsada.

Ogórki na zagonach

Ogórki będą rosły na podwyższonych zagonach wyściółkowanych różnymi materiałami. Dostarczy je firma Agrimpex. Będzie to tradycyjna folia czarna oraz folia biodegradowalna. Szczególnie jesteśmy ciekawi jak sprawdzi się folia biodegradowalna. Może być to bardzo dobre rozwiązanie dla ogórków. Ich cykl uprawowy jest stosunkowo krótki, a jeśli materiał będzie samoczynnie się rozkładał – ułatwi to znacząco likwidację plantacji – podkreśla Pan Mateusz. Posiada on własną maszynę do formowania zgonów. Jak to będzie realizowane w praktyce? Pokażemy już niebawem.

Stanowisko przygotowane pod uprawę ogórków

Nawożenie ogórków

Już podczas wiosennego przygotowania stanowiska pod uprawę ogórków wysiane zostały pierwsze nawozy. Był to siarczan potasu (200 kg/ha) i siarczan magnezu (150 kg/ha). Dalsze nawożenie będzie prowadzone zgodnie z zaleceniami firmy Yara Poland. Podstawowe dawki nawozów przed sadzeniem rozsady wyznaczone zostały na podstawie analizy gleby. Będą zastosowane YaraMila Complex oraz saletra wapniowa z borem Nitrabor. Dalsze nawożenie będzie realizowane poprzez fertygację i nawożenie dolistne. Więcej o tym opowiedzą już niebawem Wojciech Kopeć oraz Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland, którzy poprowadzą plantację od strony nawozowej.

Czy uda się zebrać 100 ton ogórków z hektara?

Poprzeczka jest ustawiona wysoko, ale … Przy spełnieniu wszystkich zaplanowanych założeń i sprzyjających warunkach pogodowych, założony cel jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania. O tym jak przebiegają wszystkie etapy produkcji ogórka w tej nowoczesnej technologii, będziemy informować na bieżąco. Przygotujemy filmy, zlecenia. Będziemy publikować aktualne informacje z plantacji i wskazówki naszych ekspertów. Wszystko to można będzie przeczytać i zobaczyć na naszym portalu warzywapolowe.pl oraz na naszym profilu Facebook i You Tube. Zachęcamy do śledzenia, zadawania pytań i komentowania naszych poczynań. Może Wam także uda się zebrać 100 ogórków z hektara, a może nawet więcej …