W dniu 20 lipca w Bocheniu na polu Janusza Kozy odbyły się ostatnie z tegorocznych Pomidorowych Warsztatów Polowych w ramach Agro Akademii BASF. Na imprezę przybyło kilkudziesięciu plantatorów pomidorów z  okolic Łowicza. Pomidorowe Warsztaty Polowe w Bocheniu stały się dobrą okazją do wymiany spostrzeżeń dotyczących nawożenia, ochrony i odmian pomidora gruntowego. Poza BASF głównym organizatorem wydarzenia było ZPOiW Łowicz, a wsparcie zapewniły firmy Hazera, HM Clause Grupa Mularski oraz Adob.

Odmiany pomidorów do zbioru mechanicznego

O zagadnieniu tym mówili przedstawiciele firm nasiennych. Wśród nich była Małgorzata Zadura z firmy Hazera, która przybliżyła charakterystykę uprawianych w gospodarstwie Janusza Kozy odmian dystrybuowanych przez reprezentowany przez nią podmiot. Są to pomidory uprawiane z przeznaczeniem wyłącznie na zbiór kombajnowy. Jedną z nich jest Edimar F1. Jej owoce dorastają do ok. 80 g, maksymalnie 100g. Łatwo odchodzą od szypułki, osiągają wysoki wskaźnik Brix. Inną uprawianą przez Janusza Kozę odmianą z oferty Hazery jest Rover F1. Daje on nieco większe owoce o maksymalnej masie 120g. Obie odmiany posiadają szeroki wachlarz odporności.

Maciej Rakocy wraz z Dorotą Wielgat omówili zaś specyfikę odmian oferowanych przez HM Clause, które wszyscy przybyli na Warsztaty Polowe do Bochenia mogli zobaczyć. Jedną z nich była Pietrarossa F1. To odmiana wykształcające twarde owoce o masie ok. 100g. Owoce odmiany Vaquero F1 są większe o 20-30 g. Cechuje ją wysoki potencjał plonotwórczy w uprawie na słabych glebach. Pegasso F1 to nowa odmiana wprowadzona do oferty dopiero w tym roku. Choć jej owoce są największe z wymienionych dotychczas, bo ważą po ok. 150g, to jednak odmiana także nadaje się do zbioru kombajnowego. Przez wzgląd na rozmiar owoców, niezłą wydajność uzyskuje się także przy ich zbiorze ręcznym.

Pomidory z gotowej rozsady

Coraz więcej plantatorów, nie tylko pomidorów gruntowych, decyduje się na zakup rozsady przygotowanej przez profesjonalne firmy.  Daje im to pewność, że będą mieć materiał do nasadzeń odpowiedniej jakości, we właściwej ilości i na czas. Z tego powodu na spotkanie w Bocheniu przybyli przedstawiciele Grupy Mularski – Marcin Portka i Daniel Babij. Głos zabrał pierwszy z nich, by przedstawić ofertę podmiotu z Sarnowa. Pomidory można zamawiać w tacach 150 otworowych lub torfowych kostkach 40x40x40 mm.

Nawożenie i ochrona plantacji pomidorów

O nawożeniu pomidorów mówił Włodzimierz Prus z firmy ADOB. Prelegent skoncentrował się na dwóch aspektach. Pierwszy to uzyskanie odpowiednio wysokiego wskaźnika Brix, a drugi to wydłużenie trwałości pozbiorczej owoców. Zastrzegł, że aby pomidory miały dużo cukru konieczne jest nie tylko właściwe zbilansowanie podawanych pierwiastków. Chodzi tu zwłaszcza o relację azotu do potasu. Ważne jest także umiejętne korzystanie z systemów nawadniających w okresie tuż przed zbiorem – niezbyt obfite. Aby zapewnić owocom pożądaną jędrność należy zadbać o odżywienie roślin wapniem. Pierwiastek ten zapobiega suchej zgniliźnie owoców, wydłuża ich trwałość pozbiorczą. Ważne jest, by podać wapń nalistnie, jeśli roślina z różnych przyczyn nie może go pobrać poprzez system korzeniowy. W tym celu można wykorzystać produkt ADOB CaIDHA, będący bogatym źródłem chelatu tego mikroelementu.


O ochronie plantacji mówił niezależny ekspert Piotr Borczyński, pracownik ODR w Minikowie, a także Maciej Wita z BASF. Drugi z prelegentów w swym przemówieniu skoncentrował się na preparacie Orvego 525 SC. Jest on bardzo skutecznym rozwiązaniem do ochrony pomidorów przez zarazą ziemniaka o ile zostanie zastosowany zapobiegawczo. Co ważne, okres karencji trwa tu zaledwie 1 dzień, a więc zabieg z wykorzystaniem tegoż preparatu można wykonać w okresie, gdy do zbiorów jest już bardzo blisko.

O Warsztatach Polowych i nie tylko

Pomidorowe Warsztaty Polowe w Bocheniu były imprezą wieńczącą terenowy cykl spotkań pomidorowych BASF. W każdym ze spotkań uczestniczyło po kilkudziesięciu profesjonalnych plantatorów. Każdorazowo stwarzały one forum do wymiany uwag, gromadzenia informacji, zadawania pytań, czy kontaktu z najlepszymi specjalistami z branży. Odbywały się one w różnych częściach kraju, dyskutowano o szerokim katalogu zagadnień związanych z uprawą pomidorów. Organizatorzy, choć to dopiero druga połowa lipca, już teraz zaprosili wszystkich na zimowe spotkania pomidorowe w ramach Agro Akademii BASF. Będzie można na nich podsumować obecny sezon – cieszyć się sukcesami i wyciągnąć wnioski z niepowodzeń.  To wszystko z pewnością pomoże przygotować się do kolejnego cyklu uprawy pomidorów i sprawi, że plantacja w kolejnym roku będą plonowały jeszcze lepiej. Pomóc może w tym również nowy instrument oferowany przez BASF – raport zagrożeń BASF. To komunikat powstały wskutek odczytu danych stacji meteorologicznych. Działają one na podstawie algorytmów analizujących przebieg pogody. Zewnętrzna firma opracowuje te dane w taki sposób, by plantator otrzymał czytelny raport zawierający opis zagrażającej choroby, stopień zagrożenia oraz rekomendację co do produktu którym można jej zapobiec lub ją zwalczyć.