Wysokiej jakości plon pomidorów gruntowych jest wynikiem starannie zaplanowanej agrotechniki, w tym odpowiedniego przygotowania rozsady, nawożenia doglebowego oraz dokarmiania dolistnego. O zaleceniach na rozpoczynający się właśnie sezon zapytaliśmy Sebastiana Przedzienkowskiego z firmy Yara Poland. Jak zadbać o pomidory gruntowe do przemysłu?
Pomidory gruntowe – przygotowanie rozsady
Bez względu na pochodzenie rozsady ekspert Yara zarekomendował jej podlewanie przed wysadzeniem roztworem kwasów humusowych (YaraVita Leotrac) w dawce 200–300 ml na 100 l wody łącznie z YaraTera Kristalon Żółty w stężeniu 0,1–0,2%.
Zabieg ten ma na celu stymulację systemu korzeniowego oraz poprawę jej przyjmowania i szybszy start roślin na nowym stanowisku. Dodatkowo, tuż przed wysadzeniem w pole, zaleca się oprysk ochronny fungicydem z dodatkiem preparatu YaraVita Actisil w dawce 100–200 ml na 100 l cieczy roboczej.

Nawożenie posypowe przed sadzeniem
Na kilka dni przed wysadzeniem rozsady wskazane jest zastosowanie nawozu wieloskładnikowego YaraMila Complex, nawet jeśli wcześniej wprowadzono nawozy pojedyncze (np. siarczan potasu, saletrzak, fosforan amonu). Dawka zależy od zasobności gleby zwykle to około 300 kg/ha, ale w przypadku braku analizy gleby lub zmiany stanowisk bez uprzedniego przygotowania może ona wzrosnąć nawet do 800 kg/ha.
Po około 2 tygodniach od posadzenia, w zależności od stanu roślin i składu gleby, stosuje się YaraLiva Nitrabor lub YaraLiva Tropicote, szczególnie jeśli gleba ma wysokie pH a zawartość wapnia jest na niskim lub średnim poziomie.
Dawki wynoszą zazwyczaj 150–200 kg/ha. Stosowanie YaraMila Complex w dwóch dawkach (przed i po sadzeniu) zapewnia równomierne odżywienie. Dalsze postępowanie zależy m.in. od tego, czy na stanowisku jest dostępna fertygacja. Jeśli nie, wówczas pod koniec okresu kwitnienia można zastosować nawóz Yara Unika Calcium.

Dokarmianie dolistne
Po przyjęciu się rozsady w polu warto zastosować dokarmianie dolistne. Producenci, którzy współpracują z Sebastianem Przedzienkowskim najczęściej wybierają YaraVita Brassitrel Pro w dawce 3 l/ha lub Yara Kristalon Żółty w dawce 3 kg/ha w zabiegu dolistnym. Czasem, przy długiej i chłodnej wiośnie stosowane są oba te preparaty w odstępie ok. 10 dni.
Z początkiem kwitnienia i po pełni kwitnienia, kiedy widać już pierwsze zawiązki owoców, rekomendowany jest YaraVita Frutrel w dawce 3 l/ha. Natomiast jeśli mamy problem z przebarwieniami na roślinach, związany z chłodną wiosną, ze stresem po posadzeniu czy chociażby z fitotoksycznością użytych herbicydów, bardzo dobrze sprawdza się KristaLeaf Foto.
W fazie wzrostu owoców specjalista Yara polecił zastosowanie Kristalonu Czerwonego lub Pomarańczowego w stężeniu 0,6-1% na przemian z YaraTera Calcinit, który poprawia jakość owoców,. Do wspomianych Kristalonów czy Calcinitu można dwukrotnie dołożyć nowość z firmy Yara produkt, czyli peptydowo-aminokwasowy YaraAmplix Optivi w dawce 3 l/ha. Zabiegi powtarzane są co 7–14 dni, często w połączeniu z zabiegami fungicydowymi.
Gdy ok. 50–75% owoców jest dojrzałych, zależnie od odmiany, możemy zastosować YaraVita Stopit w dawce 5-10 l/ha w celu lepszego odżywienia owoców w wapń, lepszej trwałości zbiorczej owoców, poprawy wybarwienia, finalnej jakości plonu. Dawka zależy od ilości owoców.

Pomidory gruntowe – BriX jest ważny
Sebastian Przedzienkowski zwrócił także uwagę, że w tym sezonie niektóre zakłady przetwórcze będą brały pod uwagę stopień BriX przy określaniu finalnej ceny towaru. Dlatego też w zaleceniach i propozycjach Yara pojawia się dwukrotny zabieg YaraVita Actisil – w dawce 100-200 ml/100l wody w okresie wzrostu i dojrzewania owoców, co pomoże podnieść stopień BriX.
U nas duży wpływ na BriX będzie miał przebieg pogody, dostęp do wody, nawadnianie, ile będzie światła, kto ile zastosuje chociażby saletry amonowej która obniża BriX – to będą czynniki, które mocno to zdeterminują – podkreślił specjalista Yara Poland.
Dobór nawozów, ich dawki i częstotliwość aplikacji powinny być każdorazowo dostosowane do aktualnych warunków pogodowych, fazy rozwojowej roślin oraz zasobności gleby (na podstawie analizy). W przypadku stosowania fertygacji, część składników może być podawana systematycznie wraz z podlewaniem. Natomiast więcej informacji na temat fertygacji pojawi się w kolejnym artykule na temat uprawy pomidora gruntowego.
W tym momencie firma Yara Poland ma pełne portfolio produktów nawozów doglebowych, dolistnych, do fertygacji, jak i biostymulatorów do produkcji pomidorów o bardzo wysokiej jakości i wysokich parametrach.

