MRiRW przypomina, że producenci rolni, którzy ponieśli szkody w roku bieżącym w gospodarstwach rolnych w wyniku wystąpienia m.in. suszy, gradu, deszczu nawalnego, powodzi, huraganu, pioruna lub obsunięcia się ziemi powinni zgłosić te szkody jak najszybciej do urzędu gminy lub urzędu wojewódzkiego, celem podjęcia działań w zakresie oszacowania tych szkód przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód.

 

Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia udzielania pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Dlatego zachęcam komisje o jak najszybsze szacowanie poziomu strat na polach rolników – powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

Dlatego MRiRW przypomina, że producenci rolni, którzy ponieśli szkody w roku bieżącym w gospodarstwach rolnych w wyniku wystąpienia m.in. suszy, gradu, deszczu nawalnego, powodzi, huraganu, pioruna lub obsunięcia się ziemi powinni zgłosić te szkody jak najszybciej do urzędu gminy lub urzędu wojewódzkiego, celem podjęcia działań w zakresie oszacowania tych szkód przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód. W przypadku suszy komisja szacuje szkody w uprawach znajdujących się na obszarach gmin na których wystąpiła susza, wykazanych w obwieszczeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb w okresie sześciodekadowym, zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.

Komisja powinna dokonać oszacowania szkód:

  • w terminie 2 miesięcy od dnia ich zgłoszenia przez producenta rolnego, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy lub jej likwidacji,
  • w terminie 3 miesięcy od wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi – w przypadku szkód w środku trwałym,
  • w terminie 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód – w przypadku szacowania szkód w budynkach gospodarczych lub drzewach owocowych spowodowanych przez powódź.

Z oszacowania szkód komisja sporządza protokół w dwóch egzemplarzach, który podpisuje komisja oraz producent rolny. Jeden egzemplarz tego protokółu otrzymuje producent rolny.

Źródło: minrol.gov.pl