Pomoc suszowa 2023

Susza, wysokie temperatury, silna operacja słońca to tegoroczne warunki w jakich produkowane są kalafioryPomoc suszowa to forma rekompensaty finansowej, mająca na celu złagodzenie skutków ekonomicznych dla osób prowadzących działalność rolniczą i jednocześnie dotkniętych klęską suszy. To rządowy projekt, dzięki któremu rolnicy mogą odzyskać utracone środki, jakie zmuszeni byli przeznaczyć na przygotowanie gleby czy zakup roślin pod uprawę.  Środki finansowe są przeznaczone osobom, których plony zostały uszkodzone lub zniszczone w wyniku braku opadów deszczu, a także innych, ekstremalnych warunków pogodowych. Jak powinna przebiegać procedura składania wniosku? W jaki sposób skorzystać z dedykowanej temu projektowi aplikacji?

Komu przyznawana jest pomoc suszowa 2023? – wniosek

Pomoc suszowa przyznawana jest rolnikom, których średni roczny dochód z działalności spadł o ponad 30% z powodu suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że w 2023 roku rolnicy będą mogli otrzymać pomoc na podstawie ustaleń zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 roku. Przewiduje się udzielenie wsparcia finansowego zgodnie z jasno określonymi kryteriami i procedurami, aby pomóc rolnikom w przetrwaniu trudnego okresu oraz minimalizacji strat.

Pomoc suszowa 2023 – aplikacja

W czerwcu 2020 r. powstała dedykowana aplikacja. Po zalogowaniu się osoba prowadząca działalność gospodarczą i chcąca ubiegać się o wsparcie finansowe, może złożyć wniosek o oszacowanie strat w uprawach. Podpisu dokonuje się za pomocą Profilu Zaufanego. Należy podkreślić, że wniosek mógł zostać złożony wyłącznie za pośrednictwem tej aplikacji. Nie było możliwości stworzenia dokumentu w formie papierowej.

Sama aplikacja jest intuicyjna w działaniu i nie wymaga większych umiejętności technicznych. Wydaje się więc, że sama forma składania wniosków nie stanowiła i nie stanowi problemu dla rolników. Problemy pojawiają się już jednak na etapie weryfikacji wniosków, ponieważ wielu producentów rolnych podkreśla, że straty powstałe w wyniku braku opadów deszczu oraz innych, niekorzystnych warunków atmosferycznych, są nieproporcjonalnie niskie w stosunku do rzeczywiście poniesionych strat.

Pomoc suszowa 2023 – kontrowersje związane z projektem

Cały projekt Pomoc Suszowa 2023 wzbudza wiele kontrowersji. Producenci rolni są wysoce zaskoczeni tym, jakie kryteria weryfikacji procentowego bilansu strat przyjęto. Duża część rolników uważa, że wskaźnik ten został znacznie zaniżony. Należy podkreślić, że w przypadku braku osiągnięcia progu 30% strat w średniej rocznej produkcji roślinnej, wniosek o wsparcie finansowe jest odrzucany. Ministerstwo Rolnictwa póki co nie przedstawiło żadnej procedury udzielania wsparcia producentom, którzy znaleźli się “pod kreską”, a więc nie osiągnęli wymaganego progu. Zgodnie z najświeższymi informacjami, ponad 150 tys. rolników otrzymało negatywną odpowiedź na złożony dokument,

Pomoc suszowa 2023 – jakie warunki należy spełniać?

W przypadku projektu Pomoc suszowa 2023, a także w przyszłych edycjach tej formy wsparcia (jeśli takowe się odbędą), warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące terminów składania wniosków. Kampania na rok 2023 jest już zamknięta. Nie można więc zmieniać wniosków ani dodawać nowych. Szczegółowe dane należy czerpać ze sprawdzonych źródeł, tj. np. strona rządowa lub Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgodna z miejscem zamieszkania. Oprócz tego nadal istnieje możliwość zalogowania się do publicznej aplikacji suszowej. Link do aplikacji znajduje się na oficjalnej stronie rządowej w zakładce “Aplikacja suszowa”.