Kapusty pekińskie warte uwagi (część. I)

Spośród warzyw kapustnych producenci często decydują się na produkcję kapusty pekińskiej w uprawie na przedplon lub poplon. Na rynku znajduje się wiele odmian tego warzywa. W artykule przedstawiam przegląd odmian kapusty pekińskiej polecanych przez przedstawicieli firm nasiennych, oraz informacje uzyskane od kilkunastu dystrybutorów nasion i kilku wiodących firm oferujących rozsadę.

Dystrybutorzy i firmy rozsadowe

Przedstawiciele hurtowni i sklepów oferujących nasiona wskazali, że gros producentów kapust pekińskich na wczesne nasadzenia i zbiory dokonują zakupu odmian Mirako F1 i Manoko F1 (Bejo Zaden), Sprinkin F1 i Kilakin F1 (Syngenta) oraz Preduro F1 (Enza Zaden). Niektórzy wskazali również odmianę Orient Express F1 (Enza Zaden). W hurtowniach i sklepach rolno-ogrodniczych najchętniej wybieraną odmianą na zbiór jesienny wciąż pozostaje Bilko F1 (Bejo Zaden), które króluje bezapelacyjnie od wielu lat. W segmencie kapust pekińskich uprawianych jesienią odnotowuje się również wyraźne zainteresowanie odmianami Enduro F1 (Enza Zaden), Marrio F1 (Syngenta) oraz Kiseki F1 (Sakata). Kilku z dystrybutorów wskazało również Bazuko F1 i Meriko F1 (Bejo Zaden). 

Zainteresowanie producentów rozsadą kapusty pekińskiej pod względem odmianowym jest zbliżony do zakupu nasion w hurtowniach i sklepach ogrodniczych. Na najwcześniejsze nasadzenia (pod osłonami) popularna jest odmiana Mirako F1. W trochę późniejszym terminie pojawiają się zamówienia na odmiany Sprinkin F1, Preduro F1, Manoko F1. Na nasadzenia późnoletnie producenci zamawiają Bazuko F1, Kiseki F1, Enduro F1, a zdecydowanie dominuje również Bilko F1.

Niektóre z wyżej wymienionych odmian oraz inne oferowane w sprzedaży, które są tolerancyjne na wysokie temperatury i długi dzień można również uprawiać na zbiory latem, ale jest to zdecydowanie niższy segment produkcji. Podane wyżej informacje należy traktować wyłącznie poglądowo. Dobór wybieranych odmian znacznie różni się od specyfiki lokalnej technologii produkcji kapusty pekińskiej, problemów uprawowych (związanych np. z kiłą kapustnych), przyzwyczajeń producentów oraz wielu innych czynników. Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że popularność nowych odmian warzyw, w tym „pekinki” jest procesem długotrwałym i trudno oczekiwać, że nowości odmianowe będą w ciągu 1-3 lat wprowadzane do uprawy na szeroką skalę, co determinuje ilość sprzedanych nasion.