Trwają intensywne zbiory porów, typu jesiennego. Sezon uprawowy 2015 roku, nie należał do sprzyjających dla tego warzywa. Czynnikami ograniczającymi wzrost i rozwój pora, podobnie zresztą jak dla większości warzyw, była wszechogarniająca susza, wysoka temperatura, oraz duża presja ze strony szkodników, a także niektórych chorób. W efekcie plonowanie porów w tym sezonie było słabsze niż w innych latach.
Także jakość zbieranych w sezonie 2015 porów, jest słabsza niż w dobrych/normalnych latach. Dodatkowych trudności przysparza technologia uprawy tego warzywa. Głębokie sadzenie, które jest niezbędne , dla uzyskania dobrej jakości łodygi rzekomej, w takim sezonie jak ten, było pewnym problemem . Prowadzone deszczowanie (i tak mało skuteczna ze względu na szybkie i intensywne odparowanie wody przy wysokich temperaturach), zwilżało tylko wierzchnią warstwę ziemi i w ograniczonym stopniu, było dostępne dla systemu korzeniowego głęboko posadowionych roślin. Tylko bardzo intensywne i sukcesywne deszczowanie, zapewniało możliwość dostarczenia wystarczających dla roślin ilości wody. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskiwane były na tzw.niskich polach, gdzie naturalnie poziom wód gruntowych jest na tyle wysoki, że przez podsiąkanie,wspierał uwilgotnienie gleby, w której rozwijał się system korzeniowy. Stąd zdecydowanie łatwiejsza była uprawa i osiąganie dobrych plonów w technologi siewu bezpośredniego. „Własny” a nie odtwarzany system korzeniowy, zdecydowanie lepiej wykorzystywał wodę , zwłaszcza tam gdzie prowadzone było deszczowanie. Stąd całkiem dobre efekty, np. w uprawie Bulginy, odmiany pora w typie bułgarskim z oferty Syngenta Polska .
W takim roku jak ten, szczególnie dobre efekty uzyskane zostały na odmianach, które cechuje intensywny przyrost masy, bez efektu starzenia się tkanki. Do takich odmian między innymi należy Mercurian F1. Odmiana ta to połączenie takich cech jak :
-długa łodyga rzekoma, która w procesie dochodzenia do dojrzałości zbiorczej samoczynnie się wybiela;
– silny wigor w połączeniu z intensywnym wzrostem;
-dobre przystosowanie do technologii uprawy sadzenia w dołki jak i sukcesywnego obredlania;
-duża polowa tolerancja na choroby i wciornastki (patrz porównanie z inną testową odmianą z tego pola);
-silny system korzeniowy.
Poza tym Mercurian F1 cechuje się bardzo wzniesionym pokrojem, co ułatwia zbiór kombajnowy. Nie przejawia tendencji do cebulowatego zgrubienia, doskonale się obiera, ujawniając śnieżnobiałą, błyszczącą łodygę rzekomą , doskonale prezentującą się w opakowaniach jednostkowych np. w łuszczce.
Na późniejsze zbiory od października polecam odmianę Oberon F1, cechującą się intensywnym wzrostem, tworzącą zwartą , ciężką, długą łodygę rzekomą o bardzo silnym systemie korzeniowym. Odmiana wyróżnia się polową tolerancją na choroby
Trwałość polowa w pogarszających się późnojesiennych i przedzimowych warunkach , jest łatwo zauważalna u tej odmiany.
Odmiana nadaje się do produkcji wczesnej, ale najlepsze efekty i pełne wykorzystanie potencjału, uzyskiwane jest przy zbiorach od 15 września do zimy.
Ostatnio prowadzone lustracje w gospodarstwach Pomorza, Wielkopolski i Śląska oraz rejonu Małopolski potwierdzają wartość tych odmian zarówno na plantacjach wielkoobszarowych jak i w gospodarstwach produkujących pora, dla urozmaicenia oferty dostaw bezpośrednich na rynek świeżych warzyw.
To trudne, a nie łatwe sezony, pozwalają najlepiej ocenić wartość odmian. W przypadku porów w niezwykle trudnym sezonie 2015 takie pozycje jak Bulgina, Mercurian F1 i Oberon F1 wygrały z przekropną aurą. Dlatego gorąco Państwu je polecam!
Władysław Tokarczyk
Artykuł reklamowy