Nawożenie dyni – rekomendacje z Małopolskiego festiwalu dyni

Moją pasją są dynie, w których produkcji oraz przygotowywaniu zaleceń uprawowych dla polskich plantatorów zajmuję się od blisko 10 lat – mówił na wstępie swojej prelekcji Hubert Tabor z firmy Yara Poland. Dynie w ciągu ostatnich kliku zdobyły swoją ważną pozycję w sprzedaży bezpośredniej. Okazuje się, że w nawożeniu tego warzywa warto zwrócić uwagę na kilka składników mineralnych.

Jak informował specjalista, dobrze odżywiona dynia to zdrowa dynia. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie tego gatunku. W przypadku tego warzywa trzeba liczyć się, że wraz z plonem wynosi się od około 16 t/ha do nawet 100 t/ha plonu. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że dynia musi być właściwie zaopatrzona w składniki pokarmowe.

W przypadku poletek odmianowych, przygotowanych na Małopolski festiwal dyni, odbywający się w gospodarstwie Anny i Michała Kwiecień, gdzie rośliny uprawiane są na glebie II klasy bonitacyjnej zastosowano na około tydzień przed założeniem uprawy nawóz bezchlorkowy Yara Mila Complex w dawce 300 kg/ha oraz saletrę wapniową z borem YaraLiva Nitrabor (150 kg/ha).

Dlaczego warto stosować saletrę wapniową w uprawie dyni oraz jaką rolę w uprawie tego warzywa odgrywa nawożenie wapniem dowiecie się z materiału filmowego: