Poprzez dobre zaprawienie nasion przed wysiewem, można je na najbliższe dni a nawet tygodnie zabezpieczyć przed chorobami i szkodnikami. Często się okazuje, że taka forma ochrony jest najtańszym, najskuteczniejszym i najmniej szkodliwym dla środowiska rozwiązaniem. Precyzyjne dawkowanie zapraw na nasiona oferuje m.in. technologia PHYTO-DRIP® opatentowana przez Syngenta.

PHYTO-DRIP® to rozwiązanie polegające na precyzyjnym dawkowaniu zapraw nasiennych na każde nasiono. Jak to się odbywa? PHYTO-DRIP® to tak naprawdę moduł, który można integrować z liniami wysiewającymi. Dzięki temu dopiero na etapie wysiewu nasion a nie wcześniej, precyzyjnie aplikowana jest zaprawa na każde nasiono. Rozwiązanie to nie spowalnia wysiewu nasion czy przygotowania wielodoniczek, pozwala tez ściśle dopasować proces aplikacji do rozmiaru tac i ilości komórek. Korzysta z niego już wiele firm zajmujących się produkcją rozsad warzyw.

Element do precyzyjnego dawkowania płynnych zapraw w technologii Phyto-Drip
Element do precyzyjnego dawkowania płynnych zapraw w technologii Phyto-Drip

Proces precyzyjnego zaprawiania nasion powiązany jest z koncepcją nowatorskich zapraw wprowadzanych przez Syngenta w ramach projektu FarMore®. Jedną z nich zaprawa CRUISER 70 WS (zawierające tiametoksam) w wielu krajach zarejestrowana do zaprawiania nasion warzyw kapustnych, liściastych (sałata, cykoria, endywia) i marchwi. Zaprawa ta zapewnia ochronę nasion i siewek przez okres kilku tygodni po wysiewie. Dzięki temu można wyeliminować lub zdecydowanie ograniczyć zabiegi przeciwko śmietce, pchełkom, mszycom czy wciornastkom.

Jak zapowiada Syngenta w najbliższych latach portfolio zapraw, które można będzie stosować w technologii PHYTO-DRIP® ma się znacząco zwiększyć.

Podsumowując zastosowanie precyzyjniej aplikacji zaprawa nasiennych daje wiele korzyści. Przede wszystkim każde nasiono jest idealnie zabezpieczone przed działaniem agrofagów, metoda ta nie daje efektu fitotoksyczności na młodych roślinach, jest przyjazna dla użytkowników i środowiska. Co najważniejsze – dzięki temu rośliny w najbardziej dla nich krytycznym okresie (kiełkowania, wschodów i początkowego wzrostu), są zabezpieczone przed szkodnikami. Niska dawka substancji aktywnej wprowadzana na nasiona, nie zagraża przy tym środowisku naturalnemu.