Preparaty humusowe poprawiające kondycję gleby



Tegoroczna edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa z kilku względów była rekordowa. Jednym z nich była liczba uczestniczących w targach firm – było ich ok. 400. Wśród nich odnaleźć można było stoiska podmiotów oferujących preparaty humusowe. Zawartość materii organicznej na większości stanowisk w Polsce jest niska lub bardzo niska. Troska o kondycje gleby jest więc uzasadniona i przyczynia się do poprawy plonowania.

Więcej próchnicy, więcej plonu

Produkcja nawozów Humus Black Gold odbywa się w Chinach. Specjaliści z Hegang przybyli do Nadarzyna by spotkać się z polskimi plantatorami

Poważnym problemem, z jakim zmagają się polscy ogrodnicy, jest niska zawartość materii organicznej w glebie. Te niedostatki stają się szczególnie dokuczliwe w latach takich, jak 2019 r., gdy w większej części kraju panowała dotkliwa susza. Dostarczenie do gleby produktów humusowych poprawia jej kondycję, zwiększa pojemność wodną, co w efekcie przekłada się na zwiększenie możliwości produkcyjnych uprawianych roślin. W ofercie firmy HUMUS, polskiego dystrybutora chińskiej marki Humus Black Gold, znajduje się kilka produktów, które mogą ułatwić kondycjonowanie gleby, a tym samym poprawić wzrost i plonowanie roślin. Humat potasowy uzyskuje się z naturalnego leonardytu (lignitu). Aplikacja tego produktu polepsza strukturę gleby, a także zwiększa w niej zawartość próchnicy i poprawia pobieranie składników odżywczych przez rośliny, w związku z czym stymuluje ich wzrost oraz zwiększa odporność na czynniki stresowe. Preparat występuje w postaci płatków lub pudru. W ofercie firmy jest także Super humat potasowy K12, który działa podobnie, ale zawiera więcej potasu – 12% K2O (pierwszy produkt ok. 10%), jest też lepiej rozpuszczalny w wodzie. Wskaźnik rozpuszczalności dla Super humatu potasowego K12 wynosi 99%, dla Humatu potasowego – 95%.

Produkt o bogatej kompozycji

Marcin Wysocki, dyrektor handlowy firmy Vitera

O tym, że w jednym produkcie mogą znaleźć się kwasy fulwowe i huminowe, aminokwasy oraz pierwiastki odżywcze, informował odwiedzających TSW 2019 Marcin Wysocki z firmy Vitera. Podmiot ten oferuje plantatorom nawóz Black Pearl, zawierający właśnie te składniki. Jest to granulowany, bezchlorkowy nawóz uniwersalny, przeznaczony dla wszystkich gatunków roślin. Zawiera 75% materii organicznej, 8,5% kwasów huminowych, 20,5% kwasów fulwowych, 10% azotu całkowitego, 5% potasu w postaci K2O, 8,5% siarki (SO3), a także 9,5% wolnych aminokwasów. Duża zawartość materii organicznej wspomaga pobieranie przez rośliny składników odżywczych zawartych w glebie i zwiększa aktywność mikroorganizmów pożytecznych dla uprawy. Nawóz wspiera rozwój systemu korzeniowego, co sprawia, że rośliny lepiej radzą sobie w warunkach niesprzyjających wegetacji, np. podczas zimnej pogody lub suszy czy przy stresie wodnym. Użycie produktu zwiększa także sorpcję pojemność wodną gleby. Vitera rekomenduje stosowanie Black Pearl jako nawozu uzupełniającego.

Do upraw ekologicznych

Jak informuje Ryszard Przybylski w ofercie Grupy Inco znajduje się szeroka gama nawozów do użycia w uprawach ekologicznych i konwencjonalnych

Grupa Inco m.in. oferuje ogrodnikom produkty marki Florovit. Na firmowym stoisku porad dotyczących żywienia krzewów owocowych i roślin jagodowych udzielał jej przedstawiciel Ryszard Przybylski. Interesującą pozycją w szerokiej ofercie firmy jest nawóz organiczny Florovit AGRO kompost granulowany. Jest to produkt pochodzenia roślinnego, który zawiera humus i inne substancje organiczne, został zakwalifikowany przez IUNG w Puławach do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Można go wykorzystywać bezpośrednio przed sadzeniem roślin. Poprawia życie biologiczne w glebie, więc jest przydatny przy regeneracji gruntów. Łatwo miesza się z podłożem. Zawiera azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Substancje organiczne stanowią w nim min. 30% suchej masy. W uprawach ekologicznych można stosować także Florovit AGRO wapno nawozowe charakteryzujące się wysoką reaktywnością, o zawartości Ca w formie CaCO3 wynoszącej min 75%. Granulowana postać przeciwdziała pyleniu i ułatwia równomierne naniesienie na pole. Granule są zwarte, o niskiej (1-2%) zawartości wody. Wapno może być stosowane o każdej porze roku.