Jarosław Wojtczak prezentuje kapustę odmiany Pushma RZ F1

16 maja w gospodarstwie Katarzyny i Piotra Jóźwiaków w Boguszycach miało miejsce spotkanie, podczas którego przedstawiono nowe odmiany warzyw kapustnych polecane do wczesnej uprawy, popularnej w tym regionie. Organizatorami spotkania była firma Rijk Zwaan przy współudziale Yara Poland.

W gospodarstwie Państwa Jóźwiaków co roku warzywa uprawiane są na powierzchni około 12 ha, przy czym dużą część zajmują uprawy na wczesny zbiór przyspieszany w niskich tunelach foliowych. Dominują kapusty, uzupełnieniem których są kalafiory i brokuły. W ostatnich latach uprawia się w tym gospodarstwie coraz więcej sałaty kruchej – lodowej (w tym roku pierwsze zbiory realizowano już na początku maja) oraz selera naciowego. Nasadzenia kapusty rozpoczęto w tym roku już 19 lutego, dzięki czemu pierwsze główki nadawały się do zbioru już 30 kwietnia.

Główka odmiany Pushma RZ F1
Główka odmiany Pushma RZ F1

W okresie gdy odbywało się spotkanie praktycznie zakończono już zbiory najwcześniejszych kapust z tuneli, w oczekiwaniu na te, które były okrywano agrowłókniną. Można było jeszcze zobaczyć jak prezentuje się wczesna odmiana Pushma RZ F1. Jak informował Jarosław Wojtczak z firmy Rijk Zwaan jest to odmiana o bardzo krótkim okresie wegetacji, wynoszącym 50-55 dni, polecana do uprawy w tunelach lub pod płaskimi przykryciami. Tworzy okrągłe główki, lekko spłaszczone z dosyć małym głąbem. Główki długo zachowują trwałość polową, a nie zebrane na czas nie pękają. Mogą osiągać masę do 2,5 kg. Dość popularną wczesną odmianą kapusty w tym regionie ciągle pozostaje Jetma RZ F1, ceniona przede wszystkim za krótki okres wegetacji i wysoka odporność na jarowizację.

Tak prezentowało się poletko gdzie rosła odmiana Pushma RZ F1
Tak prezentowało się poletko gdzie rosła odmiana Pushma RZ F1
Kalafior odmiany Celeritas RZ F1
Kalafior odmiany Celeritas RZ F1

Wśród prezentowanych podczas spotkania nowości dobrze prezentowała się nowa odmiana kalafiora Celeritas RZ F1. Charakteryzuje ją krótki okres wegetacji (55-70 dni) i ładny, lekko kopulasty wygląd róż. Rośliny cechuje z kolei mocny wigor co sprzyja też szybkiemu dorastaniu róż. Są od dobrze okryte od dołu, przez co ładnie się prezentują podczas sprzedaży.

Choć jeszcze nie gotowe były do zbioru, można już było wstępnie ocenić brokuły odmiany Orantes RZ F1. Jest to odmiana o krótkim okresie wegetacji (około 70 dni), tworząca lekko wypukłe róże, z drobnymi ciemnozielonymi pączkami. Przy uprawie na zbiór przyśpieszony odmiana ta nie ma tendencji do tworzenia tzw. pośpiechów. Orantes RZ F1 jest odmianą, którą można również z powodzeniem uprawiać na zbiór jesienny, a ze względu na krótki okres wegetacji może być uprawiana jako poplon. Jesienią można ją z powodzeniem przeznaczyć do sprzedaży na świeżym rynku, jak również przeznaczyć do przemysłu – odmiana ta bowiem dobrze się różyczkuje.

Początek tworzenia się róż u brokułów odmiany Orantes RZ F1
Początek tworzenia się róż u brokułów odmiany Orantes RZ F1