Profes(s)orski poziom uprawy kapusty

Pole odmianowe firmy Syngenta

Charsznickie Dni Kapusty, których finał nastąpił w niedzielę 8 września, dały plantatorom sposobność do odwiedzenia pól w których firmy nasienne demonstrowały swe odmiany. Były to kwatery w równym stopniu pokazowe co doświadczalne. Prezentowano bowiem nowości, ale i starsze odmiany mające okazję przejść prawdziwy test. Warunki do uprawy kapusty w tym roku były bowiem bardzo trudne. Okresy przeciągającej się suszy przerywane były nawalnymi deszczami, a do tego wystąpiła silna presja szkodników, zwłaszcza mączlika warzywnego.

Professor F1 zdał egzamin

Firma Syngenta swe pole doświadczalne zorganizowała w gospodarstwie Piotra Gajdy. To wyspecjalizowany plantator, o rozległej wiedzy i doświadczeniu w uprawie kapusty. Jednak nawet dla niego sezon 2019 absolutnie nie należał do łatwych. W gronie odmian, które uprawia jest Professor F1. O tym jak odmiana ta poradziła sobie w tym roku można było przekonać się zwiedzając kwatery. Tam opowiadał o tej odmianie Zygmunt Siekacz z firmy Syngenta. To bardzo wartościowa odmiana, naprawdę polecam na nią zwrócić uwagę. Jej okres wegetacji to ok. 130-135 dni. W tym czasie dorasta do 6-8 kg. Łatwo zarządza się jej rozmiarem poprzez modyfikację zagęszczenia obsady. To odmiana o uniwersalnym przeznaczeniu. Może być śmiało kierowana na świeży rynek jak i do zaopatrzenia przemysłu. Uzyskuje się z niej bardzo ładną, białą krajankę – informował zwiedzających przedstawiciel Syngenty.

Sukces Successora F1

Succesor F1

Inną odmianą, którą chciałbym szczególnie wyróżnić jest Succesor F1. Wykształca ona nieco mniejsze główki niż poprzednio wspomniana. Cechuje się jednak bardzo dobrą zdrowotnością, nie przysparza żadnych poważniejszych problemów w uprawie. Inną zaletą jest jej duże wyrównanie oraz możliwość sterowania. Przy większym zagęszczeniu uzyskujemy towar premium na świeży rynek, a przy mniejszym okazałe główki, których masa dochodzi do 6 kg. – informował Z. Siekacz. Okres wegetacji tej odmiany to 120-130 dni. Wykazuje niskie porażenie wciornastkiem, a utrzymaniu jej w dobrej kondycji sprzyja dodatkowo silny nalot woskowy na liściach.

Obie z powyższych odmian mają wysoką odporność na Fusarium oxysporum f. sp. conglutinans

Toreador F1 na świeży rynek

Interesującą świeżorynkową odmianą zaprezentowaną w Charsznicy przez firmę Syngenta był Toreador F1. Odmiana ta dorasta do 2-3 kg. Plantatorzy z którymi współpracuję wycinają ją i sprzedają z powodzeniem w kartonach lub skrzynkach. Jest odporna na Fusarium i wciornastki. – mówił w trakcie podkrakowskiego wydarzenia Z. Siekacz. Toreador F1 to także odmiana cechująca się dobrym wyrównaniem. Okres wegetacji wynosi tu 105-110 dni. Może być z powodzeniem uprawiana na zbiór w terminach letnich.