Przewodnik po odmianach kapusty 2020-2021
Tegoroczny „Przewodnik po odmianach kapusty”, z uwagi na brak oficjalnie zorganizowanych Charsznickich Dni Kapusty, zdecydowaliśmy się wydać nieco później. Na zakończenie sezonu uprawy kapusty, a przed okresem podejmowania decyzji o zakupie nasion. Przewodnik jest dostępny w wersji drukowanej w wybranych sklepach oraz w wersji elektronicznej – do pobrania w postaci PDF.

Klikając w wybrane treści znajdujące się w elektronicznej wersji „Przewodnika po odmianach kapusty” można znaleźć odniesienia, które przekierują czytelnika do dalszych materiałów m. in. filmowych. Zachęcamy do sprawdzenia i pogłębienia treści znajdujących się w Przewodniku.

Nawożenie kapusty

W sezonie 2020 producenci kapust zmagali się z licznymi problemami w zakresie utrzymania dobrej zdrowotności upraw. Ważnym zagadnieniem istotnie wpływającym na wielkość plonu oraz jego jakość jest odpowiednio zbilansowane nawożenia o czym przeczytacie w materiale pt. „Nawożenie kapusty za 3 grosze”.

Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami filmowymi, w których m.in. przedstawiciele firmy Yara Poland mówią o tym jak dbać o kapusty:

Ochrona kapusty przed chorobami i szkodnikami

W minionym sezonie dużym problemem okazały się choroby bakteryjne. Trzeba się liczyć z rosnącym źródłem infekcji w przypadku bakterii z rodzaju Xanthomonas czy sprawcy kiły kapusty. O nowościach w zakresie radzenia sobie z chorobami w uprawie kapust przeczytacie w materiale pt. „Kapusta głowiasta choruje” oraz „Co robić, gdy pojawia się kiła kapusty”.

Sporo informacji z zakresu ochrony kapusty znajdziecie w materiale filmowym:

W ochronie upraw zarówno przed szkodnikami oraz i chorobami coraz ważniejsze stają się metody biologiczne. Na szczęście, w tym roku przybyło kilka skutecznych zoocydów i fungicydów. Ich zastosowanie pozwala wyeliminować agrofagi trudne do zwalczenia w ostatnich sezonach. O nowościach i sprawdzonych rozwiązaniach w ochronie kapusty przeczytacie w materiale pt. „Kapusta – ochrona przed szkodnikami, regeneracja i biostymulacja”.

Odmiany kapusty

To co Państwa interesuje to wybór właściwej odmiany, która spełni oczekiwania rynku oraz sprawdzi się w uprawie w danym gospodarstwie. Rekomendowane odmiany kapusty białej na najbliższy sezon prezentują firmy: Enza Zaden, Hazera, Seminis i Syngenta.

Ciekawa i aktualnie informacje o odmianach kapusty w materiałach filmowych prezentują przedstawiciele firmy Seminis oraz Syngenta:

Bieżący sezon, oprócz kilku tygodni, nie należał do łatwych jeśli chodzi o uprawę i, co może ważniejsze, sprzedaż kapusty. O trendach w sprzedaży kapust piszemy w wywiadzie z przedstawicielami firmy Amplus pt. „O przyszłości uprawy kapusty – rozmowa z operatorem rynkowym”.

Po bieżące informacje, zapraszamy na nasz portal warzywapolowe.pl, gdzie codziennie zamieszczamy świeże informacje z zakresu uprawy warzyw polowych.