Przyjechała rozsada, ale z sadzeniem trzeba zaczekać – co robić?

Od prawej Przemysław Goleń, Martyna Michalak i Rafał Żmuda

Projekt Kalafiorowa Demo Farma (KDF) realizowany w gospodarstwie państwa Goleniów nie zwalnia tempa. W czwartek, 20 kwietnia, dostarczona do Grabic została trzecia już partia rozsady z GPR Krasoń. To kalafiory trzech odmian z portfolio firmy Syngenta. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin na już mokre działki przygotowane pod sadzenie roślin spadło jednak ponad 10 mm deszczu. Z sadzeniem należy więc zaczekać min. 2-3 dni. Jak prawidłowo przechować rozsadę?

Oceniamy rozsadę

Młode kalafiory  sprawdzonych odmian Guideline F1 i Almagro F1 oraz kiłoodpornej nowości, kreacji Clasic F1, dostarczone zostały do gospodarstwa państwa Goleniów 20 kwietnia 2023 roku. Rozsada ta produkowana była przez 48 dni. Została ona w trakcie procesu produkcyjnego realizowanego przez GPR Krasoń zaprawiona Verimarkiem 200 SC i zahartowana. Ocena wizualna dostarczonego do gospodarstwa produktu pozwoliła stwierdzić bardzo dobre wyrównanie, także wypełnienie tacek było na perfekcyjnym poziomie. Rośliny zostały więc dobrze przygotowane do wysadzenia ich na docelowe miejsce. Z uwagi na obfite opady deszczu to zadanie musiało jednak zostać przesunięte na później. Tak często się zdarza, a w grę wchodzić mogą różne czynniki – wspomniana pogoda, kłopoty z pracownikami czy różne zdarzenia losowe. Jak w takich przypadkach przetrzymać rozsadę kilka dni w warunkach własnego gospodarstwa bez uszczerbku dla jej kondycji?

Zalecenia ekspertów

Martyna Michalak, GPR Krasoń i Rafał Żmuda, firma Syngenta

W trakcie dostarczenia rozsady do gospodarstwa państwa Goleniów obecni byli przedstawiciele dwóch firm zaangażowanych w KDF. Firmę Syngenta reprezentował Rafał Żmuda, zaś GPR Krasoń Martyna Michalak. Spotkał się z nimi gospodarz, Przemysław Goleń. Wywiązała się dość ciekawa rozmowa o przechowywaniu rozsady w domowych warunkach, gdy nie można jej bezpośrednio po dostawie wysadzić na pole. Aby zachować wysoką jakość rozsady tace należy porozstawiać.  Ich spiętrowanie jest konieczne w trakcie transportu, tak też są rozładowywane z ciężarówek u plantatorów. Rośliny nie powinny jednak długo przebywać w takich warunkach. Rozstawić można je pod tunelem, który zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jeżeli gospodarz nie dysponuje takim obiektem, skorzystać można z przyczep rolniczych. Jeśli miałyby wystąpić nocne, silne spadki temperatur, rozsadę można przenieść do pomieszczeń które zapewnią jej ochronę przed mrozem. Długotrwałe przechowywanie jej w zaciemnionym pomieszczeniu odbije się jednak negatywnie na jej kondycji.

Zdaniem plantatora

Przemysław Goleń, plantator warzyw z m. Grabice

Przemysław Goleń zapytany o ocenę rozsady jak i współpracy z firmą GPR Krasoń nie ukrywał zadowolenia.  To już trzecia dostawa w tym sezonie. Dwa pierwsze rzuty wysadziliśmy pod agrowłókninę. Ta partia będzie rosła bez osłony. Widać, że bryłki są dobrze przekorzenione, rośliny powinny szybko się przyjąć i podjąć wzrost. Nie pierwszy rok kupuję rozsadę w firmie Krasoń. Dostawy są realizowane na czas, w zamawianej ilości, jakościowo także nie mam uwag. Dotychczasowa współpraca satysfakcjonuje mnie i jest dla mnie po prostu bardzo wygodna – mówił w trakcie dzisiejszego spotkania plantator z Gminy Cielądz. Także o odmianach kalafiorów dostarczonych w dzisiejszym dniu plantator ma dobre zdanie. Almagro F1 i Guideline F1 już wcześniej z dobrym rezultatem wypróbował w swoim gospodarstwie. Zdały egzamin na tyle, że w dużej części to właśnie na nich opiera się produkcja świeżorynkowego towaru w gospodarstwie państwa Goleniów. Z kolei Clasic F1 ma stanowić odpowiedź na problem z którym zmaga się wielu producentów – kiłę kapustnych. W bieżącym sezonie przekonamy się w jakim stopniu kreacja ta spełni pokładane w niej oczekiwania.

Co dalej?

Wstępnie wysadzanie rozsady w kwatery KDF zaplanowano na sobotę. O ile prognozy pogody sprawdzą się, to tak też się stanie. Jeżeli zaś znów popada, sadzenie będzie trzeba przełożyć o kolejny dzień lub dwa. Bez względu na to kiedy nastąpi wysadzanie kalafiorów, będę tam, aby ekskluzywnie dla czytelników portalu warzywapolowe.pl w formie filmowej zrelacjonować tę pracę prowadzoną w ramach kalafiorowego projektu.