Różowa zgnilizna korzeni cebuli (Pyrenochaeta terrestris) to choroba, z którą często mają problemy plantatorzy, zwłaszcza na plantacji cebuli z dymki. Porażone korzenie przebarwiają się na różowo, z czasem na czerwono-fioletowo i stopniowo zamierają. Gdy się pojawi różowienie korzeni cebuli, niektóre korzenie zamierają bez zmiany zabarwienia. Przy wczesnym i silnym porażeniu roślin, w latach suchych i bardzo ciepłych, już od połowy lipca może następować przyspieszone zasychanie szczypioru.

Na plantacjach cebuli w 25 tygodniu można było obserwować porażenie przez grzyby wywołujące różowienie korzeni cebuli. Jest to więc ostatni moment aby zastosować produkt Polyversum. Produkt ten powinien być zastosowany tuż przed zauważeniem pierwszych objawów. Taki moment następuje kiedy temperatury idą do góry i robi się sucho. Wtedy to stosujemy 150 gram Polyversum na hektar. Kiedy zauważymy pierwsze objawy trzeba by zastosować około 200 gram produktu na hektar. Jeżeli wiemy, że pole może być dość mocno porażone to zabieg możemy powtórzyć po 2 tygodniach mniejszą dawką. Jeżeli jako pierwszą dawkę tuż przed pierwszymi objawami zastosowano 150 gram powtarzamy zabieg dawką 100 gram. Natomiast jeżeli pierwsze objawy wystąpiły na pojedynczych korzeniach to stosujemy odpowiednio 200 i 150 gram preparatu.

Pierwsze objawy rózwienia korzeni na korzeniach cebuli

Przypominam, że preparat ma trafić do gleby, która w czasie zastosowania powinna być wilgotna (po deszczu lub nawadnianiu). Zabieg najlepiej wykonać w godzinach wczesnoporannych kiedy mogą wystąpić najbardziej obfite rosy. Na hektar zużywamy 500-800 litrów cieczy. Opryskujemy rośliny dużą ilością cieczy po to aby jak najwięcej substancji aktywnej po roślinie spłynęło do gleby w okolice systemu korzeniowego.

Do wykonania zabiegu opryskiwacz powinien być dokładnie umyty specjalnie do tego celu przeznaczonymi produktami typu czysty opryskiwacz itp. Zastosowanie produktu w opryskiwaczy zwłaszcza po fungicydach może okazać się bezcelowe. Zarodniki grzyba Pythium oligandrum są bowiem wrażliwe na produkty używane do zwalczania chorób grzybowych.

Czytaj również Najgroźniejsze choroby cebuli i ich zwalczanie